5 nejlepších dvojic v historii Premier League

Dennis Bergkamp a Thierry Henry
Dennis Bergkamp a Thierry Henry – hračička a střelec s pověstí zabijáka. / Zdroj: Bleachreport

Premier League je mezi fotbalovou veřejností brána jako nejkvalitnější liga na světě. Je snad snem každého fotbalisty si jednou v Anglii zahrát, a tak v tamní nejvyšší soutěži najdeme jen ty nejlepší fotbalisty. Kteří fotbalisté ale vyčnívali nad ostatními?

5. místo – Dennis Bergkamp a Thierry Henry

Dennis Bergkamp a Thierry Henry spolu strávili dohromady sedm let v Arsenalu a společně byli postrachem obran soupeřů. Herně se skvěle doplňovali, Bergkamp byl brán za fotbalistu s vytříbenou technikou, naopak Thierry Henry vyčníval svou produktivitou.

Tito dva hráči spolu nastupovali v dobách největší slávy Arsenalu. Svůj tým dotáhli k zisku dvou titulů Premier League a ke dvěma triumfům v FA Cupu. Na hřišti si mimořádně rozuměli, což se následně promítlo i ve výsledcích.

Thierry Henry nastupoval i s jinými světovými hráči jako s Lionelem Messim, Ronaldinhem nebo Patrickem Vieirou. Zajímavostí je, že i přesto Henry nejraději vzpomíná na spolupráci Dennisem Bergkampem.

4. místo – John Terry a Ricardo Carvalho

Na čtvrtém místě je naopak dvojice, která ve svém klubu měla na starosti bránění. John Terry s Ricardem Carvalhem byli klíčovou součástí v Chelsea, která se pod José Mourinhem vyznačovala propracovanou obranou.

Tento styl hry nesl ovoce, když v prvních dvou sezónách slavil portugalský kouč zisk anglického titulu. A tato obranná dvojice byla samozřejmě u toho. Terry byl spíše soubojovějším typem hráče, Carvalho jej pak doplňoval svou rychlostí a čtením hry.

Pokud se zaměříme na sezónu 2004/2005, ta byla pro Chelsea mimořádně povedená. Z odehraných 38 ligových utkání dokázala udržet neuvěřitelných 25 čistých kont. To je v této soutěži nevídané číslo a Terry s Carvalhem měli na tomto úspěchu lví podíl.

Nesmíme zapomenout ani na českého brankáře Petra Čecha, jenž v té době byl v nejlepší formě a úspěšně tak hájil branku Chelsea. I on samozřejmě velkou měrou přispěl k tomuto úspěchu.

3. místo – Nemanja Vidič a Rio Ferdinand

Proti této obranné dvojici hráli útočníci velmi neradi. Podobně jako v případě Chelsea, i Manchester United si dříve zakládal na obraně, a tak za nemalou částku pořídil Ria Ferdinanda. A když se o pár let později přidal k němu i Vidič, vzniklo skvělé obranné duo.

Jednalo se o poměrně komplexní hráče, kteří vystavovali stopku útočníkům soupeře. A kdo přes ně občas prošel, ten skončil na hvězdnému nizozemskému brankáři Edwinu van der Sarovi.

Nejvíce se obraně Manchesteru dařilo v sezóně 2008/2009. Tehdy stanovila skvělý ligový rekord, kdy vydržela celých 1311 minut bez obdržené branky. To je více než čtrnáct čistých kont za sebou.

Dozadu tak byl Manchester United mimořádně silný. A když se to spojilo s šikovnými hráči v ofenzivě, dalo to dohromady několik triumfů včetně toho v Lize mistrů.

2. místo – Steven Gerrard a Fernando Torres

Na druhém místě se umístilo hráčské duo z Liverpoolu. Zde strávil Steven Gerrard prakticky celou svou fotbalovou kariéru, přičemž právě s Fernandem Torresem dělali velké potíže obranám soupeřů.

Tito dva hráči strávili spolu v klubu pouze tři a půl roku, i přesto si mezi sebou stihli vytvořit velmi silné pouto. Gerrard vždy vycítil náběh Torrese a přesným pasem jej několikrát za zápas posílal do slibných příležitostí. Navíc využíval rychlosti španělského útočníka a zásoboval jej pasy za obranu.

Jejich spolupráce příliš dlouho nevydržela, jelikož se Fernando Torres záhy rozhodl pro změnu působiště. Liverpool vyměnil za Chelsea, se kterou také sbíral úspěchy. I přesto vždy rád vzpomínal na dobu, kdy mohl nastupovat po boku Stevena Gerrarda. Stejně tak tomu bylo i naopak.

1. místo – Wayne Rooney a Cristiano Ronaldo

Ze všech hvězd v historii Premier League jsou dva hráči, kteří nad ostatními vyčnívají. Je to Wayner Rooney a Cristiano Ronaldo z dob největších úspěchů Manchesteru United. Přitom oba hráči přišli do týmu jako mladí talenti, kteří měli prokazovat svůj potenciál. A to se jim rozhodně povedlo.

Wayne Rooney byl velmi pracovitým útočníkem s vytříbenou technikou. Rovněž zakončení měl na vysoké úrovni. Cristiano Ronaldo vynikal svou rychlostí, prací s míče a tvrdou střelou. Oba dva hráči se v utkáních skvěle doplňovali.

Záhy k nim přibyl ještě Carlos Tevéz, který s nimi utvořil nezastavitelnou útočnou trojici. Ve výsledku to pro Manchester United znamenal zisk titulu v Lize mistrů v roce 2008, o rok později skončil anglický klub až ve finále.

Cristiano Ronaldo je stále aktivním hráčem, jenž se po delší době vrátil zpět do Manchesteru, aby mu splatil veškerou důvěru, kterou do něj klub v jeho mládí vložil. Přeci jen, v Anglii jej připravili pro velký fotbal, aby po následujícím přestupu do Realu Madrid zažil nejúspěšnější angažmá v kariéře.

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články