Češi v Premier League pro sezónu 2022/23

cesi-v-premier-league
Tomáš Souček a Vladimír Coufal jsou aktuálně dva jediní čeští hráči v Premier League. / Zdroj: RUIK

Za dobu existence neprestižnější ligy na světě si Češi v Premier League udělali velké jméno. Mnozí fanoušci stále vzpomínají na výkony Petra Čecha nebo Tomáše Rosického a považují je za legendy svých klubů. Tito čeští fotbalisté mají i dnes své nástupce, kteří hájí české barvy v anglické nejvyšší soutěži.

Češi v Premier League: Na koho se těšit v sezóně 2022/2023?

I v tomto ročníku bude mít Česká republika v Premier League své zástupce, i když se jejich počet od minulé sezóny zmenšil. Ve West Hamu již skončilo hostování Alexi Královi a vzhledem k tomu, že si jej klub neponechal natrvalo, rozhodl se zamířit do německého Schalke. Matěj Vydra pak bohužel se svým Burnley sestoupil z nejvyšší soutěže a bude tak hrát Championship.

Naopak v anglické lize bude nadále pokračovat Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem. Bývalí hráči Slavie Praha jsou již stálicemi v sestavě West Hamu a nemají žádný důvod k odchodu. I v další sezóně tak mohou Češi v Premier League oslnit tamní fanoušky, ačkoliv tak oslnivý plat, jako 10 nejlépe placených fotbalistů této ligy mít rozhodně nebudou.

Jaké šance mají Češi v Premier League nastupovat v základní sestavě?

Tomáš Souček i Vladimír Coufal jsou oba hráči West Hamu, což ve výsledku může být výhodou i pro český národní tým, jelikož tito fotbalisté mohou svou souhru přenášet i na reprezentační úroveň. A v zápasech jde rozhodně vidět, že si oba dva spolu rozumějí.

Tomáš Souček

Tomáš Souček je v současné chvíli nejlepším Čechem v Premier League.

Tomáš Souček přišel do West Hamu na začátku roku 2020 a za dva a půl roku se stihl nesmazatelně zapsat do srdcí klubových fanoušků. Jde o velmi pracovitého středního záložníka, jenž je výborný nejen směrem dozadu, ale vzhledem ke své výšce je i velice nebezpečný v soupeřové šestnáctce. Jeho fyzický fond je navíc prakticky nevyčerpatelný, a tak se mnohdy zdá, že Součka zkrátka nelze unavit.

V minulé sezóně Souček nastoupil do devětačtyřiceti soutěžních utkání a byl tak jedním z nejvytěžovanějších fotbalistů West Hamu. Nelze předpokládat, že by tomu mělo být v dalším

ročníku jinak. Anglický klub neoznámil žádnou větší posilu na jeho post, vedení klubu je navíc s jeho výkony nadmíru spokojeno. Tomáš Souček by tak měl být i nadále stavebním kamenem základní sestavy kladivářů.

Vladimír Coufal

Vladimír Coufal je velkou podporou “Kladivářů”.

Nutno podotknout, že velkou zásluhu na přestupu Coufala do West Hamu má právě Tomáš Souček. Oba čeští reprezentanti spolu nastupovali v pražské Slavii, a tak Souček svého bývalého spoluhráče vedení doporučil. Vedení, i přes drobné obavy, uposlechlo radám hráče a Coufal se tak na podzim roku 2020 dočkal velmi příjemného překvapení v podobě přestupu. Nyní klub svého rozhodnutí přivést Coufala rozhodně nelituje, stejně tak jsou z něj nadšení i místní fanoušci.

Coufal se řadí k bekům vyznačující se mimořádně náročným stylem hry. Často podniká útočné výpady, na druhou stranu se vzadu nebojí přitvrdit v soubojích. V ligových zápasech takto zastavil hned několik světových hvězd a relativně rychle se propracoval do základní sestavy svého celku.

Oproti Součkovi, Coufalova pozice v základní jedenáctce není tak neotřesitelná. I tak si ale český obránce připsal v minulé sezóně 34 soutěžních duelů v dresu kladivářů. Dle předpokladů by měl i na startu následujícího ročníku začínat v základní sestavě, pokud se ale chce v ní udržet i po zbytek sezóny, bude muset předvádět vyrovnané výkony, které přispějí k zisku bodů.

West Ham chce hrát znovu o Evropu

V uplynulé sezóně skončil West Ham v tabulce na sedmém místě, a tak bude letos hrát Konferenční ligu. Zpočátku to dokonce vypadalo, že West Ham bude hrát o Ligu mistrů, nicméně závěr sezóny se týmu značně nevydařil. I tak ale tento klub nebude v Evropě chybět ani v dalším roce.

Ambice klubu jsou letos rozhodně vyšší. West Ham si dokázal, že může hrát vyrovnané partie s předními anglickými kluby a dokonce je i může porážet. Češi v Premier League tak nehrají druhořadou roli a hlavním cílem klubu rozhodně bude hrát opět o Evropu a vylepšit umístění z předchozího ročníku.

K naplnění cílů by samozřejmě měli pomoci i čeští hráči. Tomáš Souček svou tvorbou hry a důležitými brankami, Vladimír Coufal naopak svou jistotou vzadu okořeněnou četnými asistencemi. V předchozí sezóně se Češi dohromady podíleli na deseti brankách svého klubu.

Své zástupce máme i v Championship

Matěj Vydra vyhlíží šťastnější sezónu.

Fotbal v Anglii není jen o Premier League, a tak na českou stopu můžeme narazit i ve druhé nejvyšší soutěži Championship. Zde nastupuje za Bristol Tomáš Kalas a za Burnley již zmíněný Matěj Vydra.

Právě Vydra měl v minulé sezóně velkou smůlu. Za Burnley pravidelně nastupoval, bohužel však ve druhé polovině sezóny v mnoha zápasech absentoval kvůli vleklému zranění. U rozhodujících duelů tak byl Vydra přítomen jen na tribuně.

I Tomáš Kalas si již okusil atmosféru Premier League, nicméně drtivou většinu kariéry odehrál právě v Championship. V Bristolu má své místo jisté a ne jinak by tomu mělo být i v následujícím ročníku. S týmem by dle předpokladů měl hrát klidný střed tabulky.

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články