Drama ve Wembley ovládli Italové, naprosto zaslouženě (hodnocení finále EURO 2020)!

italie-vitez-euro
Zdroj: Reuters

Šampionát EURO 2020 zná svého vítěze, finálový zápas ovládli Italové. Bylo to ovšem pořádné drama!

Italové prohrávali od druhé minuty zápasu, kdy se trefil nejméně pravděpodobný exekutor Angličanů Luke Shaw po ostrém centru Trippiera. Angličané byli i nadále aktivní, nicméně do poločasu už díky pečlivé obraně Italů nic nevymysleli.

Ve druhé polovině pak Italové pomalu začali přebírat otěže, zatímco Angličané se poměrně ochotně stáhli na vlastní polovinu a bylo z nich cítit, že hubený výsledek 1:0 chtějí dobránit. Poměrně zbabělé rozhodnutí se jim však nevyplatilo. V 67. minutě zápasu se po centru do malého vápna dostal do šance Verratti. Jeho střela v nepřehledné tlačenici ještě cíl nenašla, ovšem dorážka Leonarda Bonucciho již byla neomylná. Stav 1:1 vydržel až do konce základní hrací doby.

V prodloužení se Angličané zase probrali a chvílemi Italy přehrávali, žádné výrazné šance si však nevytvořili. Nakonec se hra vyrovnala, ale gól se nepovedl dát ani na jedné straně. Na konci zápasu Italové ovládli spoustu statistik včetně držení míče (61% ku 39%), střel (20 ku 6) i střel na branku (6 ku 1).

Nesmyslná nominace na pokutové kopy

Pokutové kopy pak byly vyvrcholením anglického zoufalství. Trenér Southgate, do té doby ve své zemi poměrně vychvalovaný, na ně (v uvedeném pořadí) vedle klasického exekutora Harryho Kane a Harryho Maguira poslal trojici ve složení Rashford – Sancho – Saka. Zdaleka největší tlak tak nesli hráči, kteří na EURO do té doby naskakovali pouze sporadicky (Rashford odehrál 88 minut, Sancho 98 minut a Saka 270 minut), a kteří se ve světě velkého fotbalu teprve rozkoukávají (Rashford 23 let, Sancho 21 let a Saka 19 let).

V penaltách šli Angličané do vedení, když ve druhém kole neproměnil Belotti, nicméně poté následoval avizovaný kolaps Anglického výběru. Rashford, Sancho a ani Saka neproměnili a tak i přestože na druhé straně nedokázal dát také Jorginho, Italové nakonec vyhráli. Nutno podotknout naprosto zaslouženě!

Skvělý výkon rozhodčího

Protože v předchozím článku a preview tohoto zápasu (ve kterém jsme mimochodem přesně tipovali výsledek 1:1) jsme vyjadřovali své obavy nad tím, zdali zápas opět špatně neovlivní rozhodčí jako v semifinálovém zápasu, sluší se tu zhodnotit také práci hlavních arbitrů.

Jak díky našim novinkám dobře víte, zápas pískal nejbohatší rozhodčí na světě Kuipers. A nutno podotknout, že s velkým přehledem. Kuipers od začátku zápasu nastolil volný metr a potom se ho držel. Tímto přístupem pak dokonce vyléčil také Sterlinga, který měl zkraje zápasu opět tendence padat, nakonec však dokázal ustát mnohem dramatičtější zákroky, než ten, který vedl k rozhodující penaltě v semifinále s Dány.

Hodnocení Itálie italie-mala-vlajka

Italové kromě fotbalového umu ukázali velké odhodlání a psychickou odolnost. Ačkoliv prohrávali od druhé minuty zápasu, nepřestávali být aktivní a tvrdošíjně si šli pro vyrovnání. Gól italského týmu toho byl důkazem – podílelo se na něm několik hráčů, kteří ho do brány nastrkali tzv. “silou”.

V táboře italského týmu se projevila také velká týmovost a téměř až klubové složení. Italové v zápase přišli o Chiesu, do té doby jednoho z nejlepších útočných hráčů, přesto ani po jeho výměně pozice nevyklidili.

Suma sumárum, Italové si i s přihlédnutím na předchozí výkony toto vítězství zcela zasloužili.

Hodnocení Anglie anglie-mala-vlajka

Anglie do toho “vlétla” a i přestože ve druhé minutě zápasu vyhrávala, stále se tlačila do útoku. Tento přístup jí ovšem vydržel pouze do konce prvního poločasu. Poté se Angličané opět rozhodli pouze zbaběle bránit, což se jim sice mohlo vyplatit proti Čechům. Proti silným Italům to ovšem byla loterie se špatným koncem.

Anglie si později v zápasu sice uvědomila, že se musí pokusit rozhodnout zápas ze hry, opětovně nahodit motory se jí však nepovedlo. Konečný kiks trenéra v nominaci na penalty byl pouze výsledkem zlomené anglické psychiky a zoufalství.

Zdá se, že Anglie si vzhledem 55 letému půstu na velkých turnajích nese stigmata, s nimiž se psychicky nedokáže vyrovnat. Sestava Anglie měla drtivou sílu, stejně jako lavička (někteří italští hráči uvedli, že by jenom z lavičky Angličané dokázali postavit tým, který by EURO vyhrál), výsledek z toho však neudělali.

Suma sumárum, Anglie na turnaji je pro nás jedno z největších zklamání, byť se dostala až do finále (ostatně, kdyby nebylo odpískané penalty v semifinále, kdo ví, zdali by se tam skutečně dostala).

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články