Erling Haaland | Po stopě nezadržitelného úspěchu

erling-haaland-uvodni
Zdroj: Schwarz-Gelbe Biene

Erling Haaland, celým jménem Erling Braut Haaland se narodil v roce 2000 v Leedsu, v době, kdy jeho otec Alf-Inge Haaland hrál za Leeds United. Alf-Inge Haaland do Anglie přestoupil ze svého mateřského klubu Bryne o sedm let dříve.

Tři roky poté, co se narodil malý Erling, byl Alf-Inge donucen ukončit profesionální fotbalovou kariéru. V té době mu bylo 30 let a hrál za Manchester City. Alf-Inge byl sice obětí brutálního faulu Roye Keana, v jehož rámci utrpěl vážné zranění pravého kolena, s fotbalem však paradoxně skončil kvůli vleklejším problémům s levým kolenem. Po ukončení profesionální kariéry se Alf-Inge se svou rodinou rozhodl vrátit do rodného Norska.

Haaland senior se v Norsku pustil do developerských projektů, mezi tím však povzbuzoval svého syna, aby se věnoval sportu, který miloval. Erling se po čase dostal do mládežnické akademie Bryne a vydal se po otcových stopách.

Rozený hrotový útočník

Na rozdíl od svého otce, který hrál spíše v obraně nebo v záloze, Erling Haaland hrával nejraději a také nejlépe v útoku. Trenér Alf Ingve Berntsen byl pracovitým chlapcem okamžitě ohromen: „Poprvé jsem Erlinga viděl, když mu bylo pět let a připojil se k halovému tréninku se skupinou o rok starších dětí. Na první dva dotyky dával góly. Byl velice, velice dobrý od prvního okamžiku, i přestože předtím v klubu nehrál“ uvedl Bertsen.

„Začal hrát v odpovídající věkové skupině, ale protože ostatní hodně převyšoval, okamžitě jsme ho přeřadili do skupiny šestiletých.“

Alf Ingve Berntsen

„V roce 2005 klub postavil kryté travnaté fotbalové hřiště, které bylo o víkendech vždy otevřené. Pravidelně se tam sházelo asi 20 hráčů, mezi nimi i Erling. Hrávali celé hodiny.“

“Byl o něco menší než ostatní hráči, protože byl o rok mladší. Ale i když jeho soupeři byli o hodně vyšší, stále střílel góly. Když mu bylo 11 nebo 12 let, věděli jsme, že to dotáhne daleko. Už tehdy jsme věděli, že má na to reprezentovat nás na mezinárodních mládežnických turnajích.“

Haaland se do norské mládežnické reprezentace U15 dostal během sezóny 2015-16, kdy za rezervy Bryne ve 14 zápasech vstřelil 18 gólů. V té době se potkal také s Gunnarem Hallem, který na konci 90. let hrál s jeho otcem v Leedsu.

erling-haaland-mlady

Hallemu se líbilo, co Haaland umí v útoku, ale obával se, že v dosažení úplného vrcholu mu bude bránit útlá postava.

„Poprvé jsem ho viděl hrát, když mu bylo 15 let. V té době byl malý a hubený, ještě nezačal pořádně růst a byl fyzicky v nevýhodě“ vzpomíná Halle.

„Bezpochyby se jednalo o skvělého hráče, který dával spoustu gólů, ale v žádném případě nebyl vynikající. Ještě musel narůst a zkoordinovat své pohyby. Že se jednoho dne stane super hvězdou, se ještě nedalo s určitostí říct.“

„Nikdo si nedokázal představit, čeho bude jednoho dne schopen. Dnes těží také ze skutečnosti, že se tehdy musel naučit číst hru, protože nebyl tak vysoký a silný jako je dnes“.

Haalandova průlomová sezóna

V květnu 2016 Bryne vyhodilo Gaute Larsena a na pozici hlavního trenéra povýšil Berntsena. Berntsen s Haalandem pracoval od útlého věku a umožnil mu první start v nejvyšší lize, ačkoliv mu bylo jenom 15 let.

Haaland hrál původně na křídle, po pár hrách ho ovšem stáhli do jeho oblíbené pozice ve středu útoku. Ačkoliv ve své první sezóně v Bryne nebodoval, dostal nabídku odejít na zkoušku do Hoffenhaimu. Nakonec však skončil v Molde, kde měl šanci rychle se dostat do základní sestavy a odpíchnout se k lepšímu angažmá. Mimochodem v Molde ho vedl Ole Gunnar Solskjaer.

erling-haaland-molde

„Přestup do Molde nebyl velký problém. Erlingovi nezáleželo s kým hraje, jestli se jedná o jeho přátele nebo národní tým“.

„Nemohli jsme ho držet, pro Bryne byl prostě moc dobrý. Dalším logickým krokem byl přestup do Molde.“

Halle dále uvedl, že Haalandovi v rychlém postupu kariérou pomohla právě i jeho bezstarostnost a nebojácná povaha. „Ničeho se nebojí. Jako dítě často trénoval sám, cvičil znovu a znovu, protože se už odmala chtěl dostat na vrchol“.

„Trenéři ani lidé kolem něj ho nikdy nemuseli tlačit. Vždycky věděl, že se z něj stane profesionální fotbalista“ pokračuje Halle.

Gunnar Halle

Haaland svou první sezónu v Molde vstřelil 4 góly napříč všemi soutěžemi, hned v následující sezóně však tyto statistiky přebyl, když dal 4 góly lídrovi ligy Brann. V tomto zápase si zvláštního chlapce všimla širší veřejnost.

„Haaland vstřelil čtyři góly a jeho tým zvítězil 4:0, přestože mu bylo pouhých 17 let. O půl roku později přestoupil do Salcburku“.

Erling Haaland v rakouském působišti

V sezóně 2018 odehrál 25 zápasů a vstřelil 12 gólů, díky čemuž se dostal do hledáčku mnoha klubů. Útočníkovi, který právě dovršil 18 let věku, udělal nabídku například také Leeds, bývalý klub jeho otce. Projekt v Red Bull Salzburg na něj ovšem udělal větší dojem a tak se v lednu 2019 přestěhoval do rakouské Bundesligy.

Salzburg mladého Erlinga sledoval dlouho před tím, než ho přivedl. Sportovní ředitel Christoph Freund prozradil, že než ho přivedl, sám ho několikrát sledoval zblízka.

„Erlinga jsme sledovali od roku 2016, protože hrál v norském národním výběru do 16 let“ pokračuje ve vyprávění Freund.

„Sledovali jsme ho naživo a analyzovali jsme bezpočet jeho videí. V té době se rychle vyvíjel, a proto přitahoval pozornost. Nejoslnivější na něm byla jeho pozitivní energie a charisma a bezpodmínečná touha dávat góly.“

„Má také spoustu energie mimo hřiště a téměř vždy ho vidíte s úsměvem na tváři. Týmoví kolegové s ním rádi tráví čas. Jeho pozitivní přístup je nakažlivý a to je přínosné pro každou skupinu“.

Christoph Freund

Zatímco Moanes Dabour v sezóně 2018-19 prožil hvězdnou sezónu, Erling Haaland si pomalu zvykal na tým. Izraelský hráč vstřelil 37 gólů ve 48 zápasech a nebylo možné ho posadit, nicméně v létě 2019 odešel do Sevilly a cesta pro Haalanda byla volná.

Od ledna do května odehrál pouze pět zápasů, načež odcestoval na mistrovství světa do 20 let do Polska. Tam se jeho kouzlo opět rozeznělo naplno, když v zápase proti Hondurasu vstřelil 9 gólů a přispěl k výhře svého týmu 12:0. Není překvapení, že se díky tomu stal také nejlepším střelcem turnaje.

Po návratu do Salcburku zamával hlavnímu trenérovi Marco Rosemu, který odešel do Borussie Dortmund a přivítal nového kouče Jesse Marsche.

Když odešel Dabour bývalý trenér Red Bull New York udělal z Haalanda útočníka číslo 1. Ten se mu odměnil tím, že v prvních čtyřech ligových zápasech vstřelil 6 gólů.

erling-haaland-v-dresu-red-bull-salcburk

„První věc, která mě v souvislosti s Erlingem Haalandem napadne: Je to profesionál! Je radost s ním pracovat. Každý den přichází na trénink a srší z něj energie. Mám rád takové lidi“ uvedl v jednom z rozhovorů Marsch.

Skvělý start v Salcburku mu přinesl povolání do norského seniorského týmu, ve kterém debutoval v září 2019. O 14 dní později si poprvé zahrál také Ligu mistrů a přepsal historii. V zápase proti Genku oslavil hattrick a následně se mu podařilo skórovat ve všech 4 skupinových zápasech a stal se tak prvním teenagerem a teprve pátým hráčem v historii, kterému se povedlo skórovat v pěti po sobě jdoucích zápasech Ligy mistrů.

Výlety se Salcburkem dále pomohly posilovat jeho mezinárodní renomé a poskytly mu více času na osobní a profesionální rozvoj. Maxmilian Wober, týmový kolega z Red Bullu vzpomíná, že chtěl Haaland místo hraní her studovat.

„Je absolutním top profesionálem. Když jsme na výjezdech hráli karty, četl si vědecké články o tom, jak zlepšit svůj spánek nebo stravování. Vždycky hledal i ty nejmenší detaily, které by mohl zlepšit, aby udělal další krok vpřed.“

Maxmilian Wober

„Je stejný, jako když jsem ho potkal v létě, před jeho osmi góly v Lize mistrů. Je neuvěřitelně bláznivý, ale díky tomu je tak dobrý“.

Haalanda nedokázaly zastavit ty nejlepší týmy Evropy, proto nebylo žádné překvapení, že to nedokázaly ani nejlepší rakouské týmy. Po zimní přestávce dal, v té době 19letý hráč, za Red Bull 28 gólů (včetně 5 hattricků) ve 22 zápasech.

Vzhledem k tomu bylo nemožné dále ho držet v RB Lipsko. O jeho služby projevil zájem Manchester United, RB Lipsko a Borussia Dortmund.

„Přijít o Haalanda v zimě nebyl ani náš plán ani naše přání“ připustil Freund.

„Pokrok, který udělal od července do prosince 2019, byl ovšem tak mimořádný a velkolepý, že se to nedalo plánovat“.

V žluto-černých barvách

Borussia Dortmund platbou 20 milionů eur aktivovala jeho výstupní klauzuli a přebila zbylé dva zájemce United a Lipsko.

Dortmund útočníkovi dával šanci na největší zápasové vytížení, slíbil totiž, že z něj udělá svého hlavního útočníka. Alf-Inge Haaland a hráčův agent Mino Raiola museli uznat, že to je pro hráčův rozvoj zcela zásadní.

„Erling měl velké štěstí na dobré trenéry a spoluhráče“ řekl Haaland senior v rozhovoru pro deník Goal.

„Stále se učí. Rád střílí góly, ale také se hodně zlepšil ve výstavbě hry. Není to jeden konkrétní okamžik, ale jeho tvrdá práce a také skvělá koncepční práce klubů, ve kterých hrál. Vysoké zápasové vytížení je to nejdůležitější.“

Alf-Inge Haaland

Borussia Dortmund již měla útočníka Paca Alcacera, ale v Haalandovi viděla takový talent, že španělského reprezentanta pustili, aby norskému mladíkovi mohli dát ještě větší šanci na úspěch.

Generální ředitel Hans-Joachim Watzke uvedl, že dlouho hledali hráče, který by měl Haalandovi dovednosti, a proto si nemohl nechat utéct příležitost podepsat ho.

„Vždycky jsme chtěli mít útočníka, který hraje trošku odlišným způsobem. Takový hráč však nejprve musel vyrůst“ uvedl Watzke pro deník Goal.

erling-haaland

Není mnoho fotbalistů, kteří by měřili 1,94 metru a přitom byli tak rychlí. Ve skutečnosti takový nikdo jiný není. Jednalo se o příležitost, kterou nedostáváte tak často“.

„Sledoval jsem ho déle. Poprvé jsem ho potkal v prosinci. Myslím, že jsme oba rychle věděli, že by to mohlo fungovat. JE stále velmi mladý, ale má obrovské odhodlání. Má správné fyzické vlastnosti a je extrémně soustředěný. Pro nás je to rozhodně skvělé. Skandinávští hráči jsou obecně velmi motivovaní, velmi hladoví po úspěchu a velmi slušní. To vše Erling ztělesňuje. Má bezchybný charakter a má nepotlačitelnou touhu. Je to skvělá story.“

Příběh Haalanda se v Dortmundu začal odvíjet tím nejlepším možným způsobem. V prvním zápase proti Augsburgu se dostal na hřiště za stavu 3:1 a během 22 minut vstřelil hattrick, který jeho týmu pomohl vyhrát 3:5.

Protože stále nebyl úplně fit, o týden později opět začínal na lavičce. Ani to však nestačilo k zastavení přílivu gólů – když se ke konci zápasu dostal na hřiště, vstřelil Kolnu 2 branky. Druhý gól přitom potvrdil jeho nepochybný talent, protože si míč dokázal otočit z takřka nemožného úhlu.

Ve své poslední sezóně (2020/21) Erling Haaland odehrál 41 zápasů a vstřelil v nich 41 gólů. Ve 22 letech se navíc stal nejlepším střelcem Ligy mistrů. O jeho služby tak mají zájem ty nejvýznamnější fotbalové kluby včetně britské Chelsea. Ta na něj do Dortmundu poslala nabídku na 175 milionů eur, ani to však vedení klubu neobměkčilo.

Jak to Haalandovi půjde v následujících letech? A v jakém klubu nakonec zakotví? Jak jsme zjistili v minulosti, předvídat Haalandovi kariéru je velmi obtížné. Jistí si můžeme být pouze tím, že zázračný chlapec se ve fotbalovém světě neztratí.

Zdroj: The Goal

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články