Fotbalgolf | 14 faktů o novém sportovním fenoménu

fotbalgolf
Fotbalgolf se v posledních letech rozmohl i v České republice. / Zdroj: Funktion Events

Fotbalgolf, v zahraničí označovaný také jako footgolf, patří mezi nejnovější sportovní odvětví. Jak jistě tušíte už ze samotného názvu, v tomto sportu se kloubí dva různé sporty – fotbal a golf. V tomto článku vám prozradíme, jak se fotbalgolf hraje a přidáme i další zajímavé informace ohledně tohoto krásného sportu.

Jak se fotbalgolf hraje?

Fotbalgolf se hraje přesně tak, jak si asi představujete. Na travnatém hřišti s různými překážkami (či bez překážek) je umístěná jamka, do které se snažíte trefit fotbalovým míčem. Vyhrává ten, kdo k umístění míče do branky spotřebuje menší počet pokusů.

Tento sport za poslední roky získal slušnou fanouškovskou základnu, tudíž se v něm začaly uplatňovat podobné principy jako v golfu. Registrovaní hráči ve fotbalgolfových klubech mají různé handicapy, které odrážejí jejich schopnosti (výkonnost). Nicméně fotbalgolf se stále dá hrát i jen z čiré radosti z tohoto sportu (a to i na profesionálních hřištích, na rozdíl od golfu).

Kolik hráčů je pro fotbalgolf potřeba?

Fotbalgolf se stejně jako golf může hrát s partou kamarádů, ale také pouze v jednom hráči. Záleží na vás, na vaší náladě i možnostech.

Kde se fotbalgolf hraje?

Fotbalgolf si můžete zahrát na profesionálním hřišti, ale i na soukromém plácku. Svým fotbalgolfovým hřištěm v současné chvíli disponuje několik větších českých měst, například Praha, Brno nebo Liberec. Dobrou pověst mají prakticky všechny fotbalgolfové hřiště na našem území, pro dobrý zážitek proto stačí vyrazit na hřiště nejblíž vašemu domovu.

Protože fotbalgolf je velice nenáročný, abyste si ho mohli zahrát, stačí vám pouze větší zahrada, ideálně dobře posekaná. Na zahradě rýčem vyhloubíte jamku a poté už můžete hrát.

Jak dlouhá je jedna fotbalgolfová hra?

Pokud budete hrát na profesionálním hřišti s 18 jamkami, počítejte na jednu hru asi hodinu až hodinu a půl čistého času.

Komu se fotbalgolf bude lépe hrát – fotbalistům nebo golfistům?

Nejlepší výsledky na fotbalgolfových hřištích dosahují golfisté se zkušenostmi z fotbalu. Fotbalisté sice mohou mít více zkušeností s ovládáním samotného míče, ovšem nejsou zvyklí číst zákonitosti nerovného terénu a promýšlet jeho možný dopad na odpal.

Fotbalgolf – pravidla

Pokud se chystáte hrát na profesionální úrovni, musíte dodržovat pravidla fotbalgolfu. Pravidla nejsou těžká a v mnohém se podobají pravidlům golfu. Hra začíná vykopnutím míče z odpaliště a pokračuje kopy z místa, kam míč po předchozím odkopu dopadl, a to až do té doby, než ho dopravíte do jamky. Pěkně zpracovaná pravidla mají na stránkách Fotbalgolf Most.

Kolik stojí jedna hra na profesionálním hřišti?

Pro dospělého člověka vyjde hra na profesionálním hřišti na 100-200 korun v závislosti na hřišti, vstup pro celou rodinu potom okolo 300-500 korun.

Výhody

Fotbalgolf má v podstatě jen samé výhody.

🎯Finančně nenáročné– abyste si ho mohli zahrát, potřebujete pouze fotbalový míč a středně velký plácek s jamkou.

🎯Pro hráče každého věku – fotbalgolf není fyzicky náročný, vyhrává ten, kdo má největší cit pro míč a pro povrch.

🎯Zdravé – i přestože není fyzicky náročný, podněcuje hráče k pohybu na zdravém vzduchu, a tudíž podporuje jejich fyzickou kondici a celkové zdraví.

Zajímavosti

  • Fotbalgolf se začal hrát ve Švédsku v roce 2004.
  • Hraje se se standardním fotbalovým míčem (velikost 5).
  • Tomuto sportu se věnují ženy i muži v poměru (35:65). Nejvíce hráčů spadá do věkové hranice 18-35 let.
  • Na profesionální úrovni se tento sport hraje ve více než 20 zemích světa.
  • Na našem území tento sport zaštiťuje Česká fotbalová asociace.
  • První Mistrovství světa se odehrálo v roce 2012 v Kisoroszi v Maďarsku.
Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *