Hamilton přerušil rekordní bodovou sérii a další zajímavosti a fakta z VC Ázerbájdžánu

lewis-hamilton-velka-cena-azerbajdzanu
Lewis Hamilton se na konec závodního pole propadl kvůli hloupé chybě. / Zdroj: Formula1

Městský okruh v Baku přinesl v neděli odpoledne strhující podívanou pro každého nadšence Formule 1. K vidění bylo několik předjížděcích manévrů tzv. „kolo na kolo“, ale také dvě nenadálé kolize a restart závodů z pevných pozic dvě kola před koncem. Co nejzajímavějšího se na VC Ázerbájdžánu událo a jaké rekordy či osobní statistiky byly pokořeny?

Pirelli musí vysvětlovat

Během závodu došlo ke dvěma nepříjemným kolizím kvůli defektu pneumatik. Nejprve to do svodidel poslal Lance Stroll z Aston Martin, o pár kol později potom Max Verstappen z Red Bullu. Obě kolize se udály na dlouhé rovince a vzbudily debatu o tom, zdali pneumatiky Pirelli dokážou vzdorovat tak extrémnímu namáhání, jaké okruh v Baku a především potom tato rovinka přináší.

Pracovníci Pirelli oba vozy zabezpečili a převezou je na svoje ústředí, kde je podrobí hloubkové analýze. Společnost však s předstihem avizovala, že za defekty mohou velmi pravděpodobně spíše nečistoty na trati. Tomu odpovídají hned dvě skutečnosti:

 1. Detekční systémy kontrolující chování pneumatik v obou případech mlčely.
 2. Defekt se stal na levé zadní pneumatice, v Baku je ovšem více namáhána pravá zadní pneumatika.

Samozřejmě, i kdyby Pirelli nakonec došla k závěru, že za defekty skutečně mohou samotné pneumatiky, nemůžeme čekat, že by si pod sebou podřízla větev. V takovém případě bychom se dočkali vágního vysvětlení, jako například, že „nelze prokázat vztah mezi špatným složením pneumatik a kolizí na okruhu v Baku“.

Lewis Hamilton přerušil kvůli nepozornosti rekordní bodovou sérii

Lewis Hamilton se do závodu vydával na druhém místě a prakticky po celou dobu závodu figuroval na prvních třech pozicích, za vedoucí dvojicí Red Bullu Verstappenem a Perézem. Potom však přišla kolize Maxe Verstappena a opětovný start závodu z pevných pozic. Lewis Hamilton na startu šlápl na plyn a chvíli to vypadalo, že půjde před vedoucího Péreze, do první zatáčky však potřeboval dobrzdit… a místo do zatáčky najel do únikové zóny a pustil všechny před sebe.

Hamilton následně vysvětloval, že chyba se stala kvůli „kouzelnému tlačítku“, které si omylem zmáčknul. Kouzelným čudlíkem myslel tlačítko určené pro nastavení vyvážení brzd, které se používá před závodem pro zahřání pneumatik.

Lewis Hamilton tímto nešťastným kiksem, za který se omluvil také stájovým inženýrům, přerušil rekordní sérii 54 závodů, v nichž si dojel pro body. Hamiltona předjel dokonce i Mick Schumacher a Nikita Mazepin z týmu Haas. Hamilton naposledy nebodoval na Velké ceně Rakouska v roce 2018.

Další statistiky a zajímavosti

 • Závod vyhrál Peréz, pro nějž to byla druhá kariérní výhra a v pořadí třetí pódium z okruhu v Baku (na žádném jiném okruhu Peréz takového úspěchu nedosáhl).
 • Na druhém a třetím místě na GP Ázerbájdžánu se umístili Sebastian Vettel a Pierre Gasly. Peréz do závodu startoval ze 6. místa, Vettel z 11. místa a Gasly ze 4. místa. To znamená, že 7 z 15 podií v historii Baku vzešlo ze závodníků mimo prvních 5 startovních míst.
 • Druhé místo pro Sebastiana Vettela je jeho nejlepším umístěním od Velké ceny Mexika v roce 2019. Zároveň se jedná o nejlepší výsledek konstruktora Aston Martin v historii Formule 1.
 • Pierre Gasly si pro body dojel už popáté v řadě, navíc získal své třetí pódium v kariéře. To vše se mu podařilo zajet pod Toro Rosso / Alpha Tauri.
 • AlphaTauri (dříve Toro Rosso) ve své historii získala celkem 5 pódií, z toho tři vybojoval Gasly.
 • Charles Leclers skončil potřetí v této sezóně na bramborovém čtvrtém místě. V tomto roce se mu ještě nepodařilo vybojovat pódium.
 • Lando Norris z McLarenu skončil mezi 5 nejlepšími jezdci v 5 z posledních 6 závodů.
 • Fernando Alonso (Alpine) skončil na 6. místě a dosáhl tak na nejlepší umístění od Velké ceny Austrálie v roce 2018 (před téměř 3,5 lety).
 • Yuki Tsunoda z AlphaTauri na Velké ceně Ázerbájdžánu skončil na 7. místě a dosáhl tak svého kariérního maxima.
 • Daniel Ricciardo (McLaren) dojel na 9. místě a získal tak svůj první bod od roku 2017, kdy bodoval taktéž v Baku.
 • Kimi Raikkonen dojel na 10. místě a získal první bod v sezóně 2021.
 • Rekordy padaly už v kvalifikaci na VC Ázerbajdžánu.

Zdroj

Formula 1: Azerbaijan GP Facts & Stats: Hamilton’s record 54-race points streak finally ends

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články