Jako ve škole | Hodnocení výkonu jednotlivých týmů v úvodních zápasech EURO 2020

nizozemsko-vyhra-oslavy
Zdroj: Eurosport

Úvodní zápasy EURO 2020 jsou dohrány, ode dneška se hrají v pořadí druhé zápasy skupiny. Některé týmy v úvodních zápasech příjemně překvapily, jiné zase celkem nečekaně tzv. „tahaly“ nohy. Pojďme se podívat na to, jaké výkony předvedly jednotlivé týmy a zdali naplnily všechna očekávání.

Pro větší přehlednost jsme týmy oznámkovali jako ve škole, tedy 1 nejlepší a 5 nejhorší.

Čti také:

Itálie (skupina A) | známka 1-

Tým Roberta Mancina v úvodním zápase EURO 2020 vypadal velice životaschopně, když porazil Turecko výsledkem 3:0. Pro někoho jsou Italové po tomto zápase černým koněm turnaje.

Wales (skupina A) | známka 2-

Před zápasem by Velšané bod proti Švýcarsku asi brali, nicméně Švýcarsko mělo obrovskou herní i statistickou převahu. Představení Garetha Balea byl naprostý propadák a Wales dosáhl bodu i díky velké dávce štěstí.

Švýcarsko (skupina A) | známka 3

Švýcarsko má stále slušnou šanci postoupit do vyřazovací části, protože skupina A je kromě Itálie dost bezbarvá, ovšem pokud v nadstavbové čísti předvede tak laxní přístup a nezaujatou hru jako proti Walesu, přes první kolo se stejně nedostane.

Turecko (skupina A) | známka 5

Turecko bylo mnohými experty považováno za černého koně skupiny, i Turci sami se na tuto roli pasovali, když veřejně naznačovali, že porazí klidně i mnohem silnější týmy než je Itálie, v úvodním zápase však zcela vybouchli. Turecko proti Itálii nemělo prakticky nic.

Turecko má na šampionátu jeden z nejmladších týmů turnaje a proti Walesu a Švýcarsku bude mít o poznání větší šance, ovšem pokud chce pomýšlet na postup ze skupiny, musí výrazně přidat.

Belgie (skupina B) | známka 2

lukaku-gol
Zdroj: Newsboy24

Nejlepší tým na turnaji podle FIFA hodnocení v zápase s Ruskem sice neprošel kdovíjak obtížným testem, přesto ukázal výbornou formu a potenciál. Belgie právem vzbuzuje strach mezi ostatními zájemci o titul.

A protože hlavní zbraň Belgie Lukaku se na turnaji už trefil a to dokonce dvakrát, tým Roberta Martineze má velkou šanci dosáhnout úspěchu.

Finsko (skupina B) | známka 3

Výhra Finska nad Dánskem nic nevypovídá, protože tým Dánska poznamenal velice nešťastný incident Christiana Eriksena. V prvním poločase však Finsko výrazně herně ztrácelo, takže i pokud má nyní velkou naději na postup, tomuto týmu nedáváme moc velký kredit.

Dánsko (skupina B) | známka 1

Pokud se stane něco takového, jako se stalo Christianovi Eriksenovi, fotbal jde stranou. Dánsko zaslouží maximální obdiv za to, že něco takového ustálo. A že zápas ještě ten samý den dohrálo (ačkoliv podle některých zpráv nemělo moc jiných možností).

Rusko (skupina B) | známka 5

Čím méně toho o Rusku povíme, tím lépe pro ně. Pokles v kvalitě a formě od Mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 je do očí bijící. Aby mohli pomýšlet na postup ze skupiny, proti Finsku a Dánsku toho musí předvést mnohem, mnohem víc.

Rakousko (skupina C) | známka 3

Rakousko úvodní zápas proti Severní Makedonii sice vyhrálo, nicméně čekají na něj mnohem těžší zkoušky. V prvním zápase šampionátu navíc Rakousku ukázalo výrazné trhliny, a kdyby Severní Makedonie měla trošku větší štěstí, možná by dokázala získat alespoň bod. Bude zajímavé sledovat, jak si v tomto rozpoložení Rakousko povede proti Nizozemsku nebo Ukrajině, kteří mají mnohem větší útočnou sílu.

Nizozemsko (skupina C) | známka 2

Jednalo se o jeden z nejzábavnějších zápasů úvodního kola, napínavá výhra Nizozemska nad Ukrajinou 3:2 však také ukázala, proč Oranjes turnaj velmi pravděpodobně ani tentokrát nevyhrají.

Ukrajina (skupina C) | známka 2-

K útočnému fortelu těch nejlepších týmů Ukrajině ještě něco chybí, tihle hoši však stejně byli nebezpeční a dlouho sahali i po bodu. Výkon od Ukrajiny byl velmi sympatický a co je ještě důležitější, určitě jim to dodá dostatek sebevědomí do dalším zápasů.

Severní Makedonie (skupina C) | známka 2-

Severní Makedonie úvodní zápas sice nevyhrála, ale v rámci svých možností a jako nováček turnaje předvedla asi své maximum. Gól Gorana Pandeva se pro Severní Makedonii asi stane památečným, nicméně víc od tohoto týmu asi čekat nelze.

Česko (skupina D) | známka 2

patrik-schick-gol-euro2020
Zdroj: DigiChat

Přiznejme si, že tohle bylo docela zvláštní vítězství. Češi byli velkou část zápasu přišpendleni na své polovině a posledních přibližně 15 minut byli vystaveni obrovskému tlaku a vlastně jenom bránili, ale svého soupeře zaslouženě porazili. A druhý gól Patrika Schicka byl prostě dokonalý!

Jak Češi dopadnou v další zápasu EURO? Přečti si preview!

Anglie (skupina D) | známka 2-

Výherci turnaje často začínají pomalu. V tomto tvrzení hledají útěchu optimističtí angličtí fanoušci, ovšem ruku na srdce. Výhra Anglie nad Chorvatskem po gólu Raheema Sterlinga byla hodně mdlá. Pokud chce výběr Garetha Southgata ucházet o titul, bude muset hodně přidat.

Chorvatsko (skupina D) |známka 4-

Čas skvělých Chorvatských výkonů, které vyvrcholili druhým místem na Mistrovství světa 2018, je nenávratně pryč. Tenhle tým v úvodním zápasu vypadal jako stín a nejtěsnějším možným výsledkem prohrál jenom díky tomu, že Anglie taktéž předvedla velice špatný výkon.

Skotsko (skupina D) | známka 3-

Třiadvacetileté čekání Skotska na účast na některém z velkých fotbalových turnajů rozhodně neskončilo tak, jak si fanoušci představovali. Pokud Skoti chtěli pomýšlet na postup ze skupiny, zápas proti Česku byl klíčový.

Ano, samozřejmě, Skotsko v úvodním zápasu nehrálo vyloženě špatně a stále má šanci, ale kdo jim věří?

Slovensko (skupina E) | známka 2

slovensko-vs-polsko
Zdroj: The Guardian

Výhra nad Polskem byla jedním z největších překvapení úvodního kola a mělo na ní velký podíl i samotné Slovensko. Pokud se Slovensko bude držet nastaveného plánu, mohlo by ohrozit Španělsko (jak to dokázalo i Švédsko). Slovensko má slušný potenciál a díky výhře v prvním zápasu také dobré šance na postup ze skupiny.

Španělsko (skupina E) | známka 3-

Španělsko se stará o možné problémy okolo covid-19, až možná zapomnělo, že na turnaji by mělo hlavně hrát. Španělsko v úvodním zápase mělo 85% držení míče, ale přesto vypadalo neškodně. Samozřejmě, že jindy mohli mít větší štěstí v koncovce… ale to platí i pro Švédy. Zkrátka a dobře, Španělé nepřesvědčili.

Švédsko (skupina E) | známka 2-

Švédsko nepředvedlo moc pěkný fotbal, ale jejich strategie byla účinná. Bodem proti Španělsku tým Janne Anderssona určitě splnil předzápasový plán. Trošku škoda byla jenom stažení Alexandera Isaka, který předvedl obrovský potenciál a dával Švédsku šanci tento zápas dokonce vyhrát.

Polsko (skupina E) | známka 5

Vypadá to, že Polsko a velké turnaje nejdou dohromady. Polsko před turnajem spousta odborníků tipovala na černého koně, tým okolo Roberta Lewandovského je ovšem místo toho opět na pokraji vyřazení.

Portugalsko (skupina F) | známka 2

Obhajující mistr si na šampionát přivezl skutečně talentovaný tým. V zápase proti Maďarsku jsme ovšem na jejich úvodní gól museli čekat až do samotného závěru zápasu. Nakonec však padl historický rekord a Portugalsko ukázalo skutečnou sílu, když Maďarsko porazilo 3:0.

Francie (skupina F) | známka 1-

Vítěz Mistrovství světa ve fotbale 2018 úvodní zápas s Německem vyhrál a přesně ukázal, proč je hlavním favoritem na zisk dalšího titulu. Deschamps má skvělou obranu, extrémně silnou zálohu a smrtící útok. Tohle je vzorec, na který jen těžko vyzrajete.

Německo (skupina F) |známka 3-

francie-nemecko
Zdroj: Sky Sports

Tohle není to Německo, které známe. Němci v posledních měsících nejsou dominantní. V zápase proti Francii ukázali své kvality, úřadující mistry světa po většinu času drželi na uzdě, na druhou stranu však nedokázali proměnit žádnou ze svých šancí. A to ani přes některé zavádějící fauly. Celkově to bylo nic moc.

Maďarsko (skupina F) | známka 2

Plné ochozy v Budapešti hnaly svůj tým za senzací a málem se to i povedlo. Pro ofsajd neuznaný gól však utlumil veškeré naděje a vrátil Maďary zpět na zem. Těžko se představit, že by takhle fantasticky Maďarsko mohlo potrápit Německo či Francii.

Zdroj: Eurosport

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články