MLS | 31 faktů o Major League Soccer

mls-major-league-soccer-uvodni
Zdroj: Revolution Soccer

MLS patří mezi nejrychleji se rozvíjející fotbalové ligy na světě. Z pohledu českého sázkaře je lákavá hlavně z toho důvodu, že probíhá od jara do podzimu a vyplňuje tedy celé období fotbalového sucha nastávajícího během léta. Major League Soccer má samozřejmě i mnohá další specifika. Pokud jste se do této ligy ještě nezamilovali, třeba se vám to povede právě teď. Přečtěte si tento článek a seznamte se s těmi nejzajímavějšími fakty a rekordy zámořské fotbalové ligy.

Specifika Major League Soccer

MLS je nesestupová soutěž, podobně jako třeba NHL. Tzn. že poslední týmy v případě nezdarů nečeká sestup do nižší ligy, ale pokračují do nové sezóny.

V MLS platí tzv. platový strop, do nějž se musí vejít platy všech hráčů v týmu. Výjimku tvoří pravidlo o tzv. Designated Players, které umožňuje každému týmu zaměstnat tři hráče mimo platový strop. Díky tomuto pravidlu si týmy mohou dovolit přivést TOP hvězdy z Evropy a dalších světadílů.

3. MLS je fotbalovou ligou plnou výherních a proherních sérií. Nejdelší sérii výher zapsal tým LA Galaxy mezi roky 1997 a 1998 (15). Nejdelší sérii neproher zapsal tým Columbus Crew mezi roky 2004 a 2005. Nejdelší proherní sérii potom drží tým MetroStars, který v roce 1999 zapsal 12 proher v řadě.

Týmové rekordy MLS

Největšího počtu bodů v základní části dosáhlo Los Angeles FC v sezóně 2019 (72). Nejmenší počet bodů v základní části má potom na svědomí Tampa Bay Mutiny z roku 2001 (14).

Největšího počtu vstřelených gólů dosáhl tým Los Angeles FC v sezóně 2019 a LA Galaxy v sezóně 1998 (85).

Nejmenší počet gólů si připsalo FC Cincinnati v sezóně 2020 (12).

Nejlépe bránícím týmem se staly týmy Real Salt Lake v sezóně 2010 a Philadelphia Union v sezóně 2020 (shodně 20 obdržených gólů).

Nejhůře bránícím týmem soutěže se stalo FC Cincinnati v sezóně 2019 (75).

Hráčské rekordy MLS

Největší počet vstřelených gólů v rámci jedné sezóny zaznamenal Carlos Vela v roce 2019, kdy se mu v dresu Los Angeles FC podařilo vsítit 34 branek. Na druhém místě je zápis Josefa Martíneze, který v sezóně 2018 v dresu Atlanty United vstřelil 31 gólů. Na třetím místě najdeme Zlatana Ibrahimoviče, který v roce 2019 za LA Galaxy nasázel 30 branek.

Největší počet gólů v soutěži vstřelil Američan Chris Wondolowski (166), který v MLS působí od roku 2005 až do dnešních dní.

Největší počet gólů z přímých volných kopů zapsal Sebastian Giovinco (13), který v této soutěži působil mezi lety 2015-2018.

Nejlepším nahrávačem MLS je Landon Donovan se 136 asistencemi.

Největší počet minut v soutěži odehrál Nick Rimando (46 336 minut, tj. 514 zápasů v průměru).

Nejlepším brankářem MLS je Jimmy Nielsen s průměrem 0,99 připuštěného gólu na zápas.

Největší počet gólů přineslo utkání mezi LA Galaxy a Colorado Rapids. Toto utkání se odehrálo v sezóně 1998 a přineslo výsledek 7:4, tedy celkem 11 branek.

Největší počet branek vstřelil tým LA Galaxy v sezóně 1998 v zápase proti Dallas Burn (8).

Nejhodnotnějším týmem MLS podle serveru Transfermarkt je klub Los Angeles FC (66,7 milionu eur), nejméně hodnotný kádr má tým Houston Dynamo (18,15 milionu eur).

Nejmladším hráčem MLS se stal ofensivní záložník Freddy Adu, který v roce 2004 naskočil do zápasu mezi D. C. United a San Jose Earthquakes. V té době mu bylo 14 let, 10 měsíců a 1 den.

Nejstarším hráčem MLS se stal brankář Pat Onstad, který v roce 2011 naskočil do zápasu mezi Colorado Rapids a D. C. United. V té době mu bylo 43 let, 2 měsíce a 22 dní.

Česko-slovenská stopa v MLS

Bořek Dočkal v sezóně 2018 v dresu Philadelphie Union dosáhl na 10. místo v tabulce nejlepších nahrávačů (18 asistencí) této ligy.

Kromě Bořka Dočkala v MLS působili Jani Galik (New England Revolution – 2006), Luboš Kubík (Chicago, Dallas – 1998-2001) a Zdeněk Ondrášek (Dallas – 2019-2020).

V této lize dále působilo či stále působí celkem 5 slovenských hráčů. Jedná se o Jána Greguše (Minnesota od roku 2019), Adama Němce (NY City v sezóně 2015), Lubomíra Reitera (Chicago v sezóně 2005), Alberta Rusnáka (Salt Lake od roku 2017) a Borise Sekuliče (Chicago od roku 2020).

Major League Soccer a sportovní a televizní hvězdy

V MLS hrálo (nebo ještě hraje) velké množství TOP evropských hráčů. Průkopníkem přestupů z Evropy do Ameriky byl David Beckham.

David Beckham je spolumajitelem týmu Inter Miami CF. Tým byl založen v roce 2018 a do soutěže vstoupil v ročníku 2020.

Do některého z týmů MLS investovaly i další sportovní či televizní hvězdy, jako například Matthew McConaughey, Will Ferrell, Magic Johnson nebo Kevin Durant.

Vývoj a ekonomická situace Major League Soccer

MLS patří mezi nejmladší fotbalové soutěže, byla založena v roce 1993 (kvůli pořadatelství MS ve fotbale 1994). První ročník se odehrál o tři roky později, v roce 1996.

Na začátku měla soutěž 10 účastníků: Colorado Rapids, Columbus Crew, D.C. United, Dallas Burn (nyní FC Dallas), Kansas City Wizards (nyní Sporting Kansas City), LA Galaxy, New England Revolution, New York/Jersey MetroStars (nyní New York Red Bulls), San Jose Clash (nyní San Jose Earthquakes), a Tampa Bay Mutiny.

Major League Soccer je třetí nejoblíbenější liga v USA, hned po NFL a MLB.

Zkraje svého působení to ovšem MLS vůbec nemělo snadné, dlouho bojovalo s nízkou návštěvností. Pořadatelé se proto zápasy snažili zatraktivnit, mimo jiné i tím, že hrací doba se odpočítávala po vzoru některých hokejových lig a čas se stopoval v případě, kdy došlo k přerušení hry po vzoru některých hokejových lig. Dále se experimentovalo s dohráváním zápasů v případě remízy, kdy se opět po vzoru hokejových zápasů hrálo nastavení, nebo později penalty. Žádná z těchto novinek se ovšem neujala a soutěž se postupně vrátila k původním fotbalovým pravidlům.

Major League Soccer v současné chvíli čítá 27 týmů s tím, že v následujících dvou letech by se měla rozrůst o další tři týmy – Charlotte FC, St. Louis City SC a Sacramento Republic FC.

Nejúspěšnějším týmem MLS je Los Angeles Galaxy, který soutěž vyhrál už 5×.

Kde sledovat zápasy MLS?

Zápasy MLS pravidelně přináší televize Nova Sport (program). Abyste live streamy Major League Soccer na televizi Nova Sport mohli sledovat, musíte mít zaplacenou kabelovou televizi či Voyo TV.

Další možností sledování americké MLS jsou live streamy sázkových kanceláří Tipsport a Chance. Tyto streamy jsou k dispozici zdarma, pro všechny registrované sázkaře, kteří si v dané SK vsadí alespoň za 30 korun měsíčně. A protože sázkovky pro své nové zákazníky nabízí peníze na ruku, zápasy MLS můžete v prvních měsících sledovat zcela zdarma.

Zápasy MLS můžete sledovat v přijatelných časech, se startem od 19 do 23 hodin. Některé zápasy pak samozřejmě chodí také nad ránem.

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články