Bill Russell odešel do basketbalového nebe. Legendě Celtics bylo 88 let

BOSTON, MA – 1968: Bill Russell #6 of the Boston Celtics poses for a portrati circa 1968 at the Boston Garden in Boston, Massachusetts. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 1968 NBAE (Photo by Dick Raphael/NBAE via Getty Images)

Z USA přišla minulý týden velmi smutná zpráva. Williiam Felton Russell skonal ve věku 88 let. Tento úžasný sportovec i člověk doslova přepisoval dějiny NBA. Bill Russell byl díky svému trenérovi Redovi Auerbachovi mezi prvními pěti basketbalisty tmavé pleti. Což ovlivnilo nejen celou NBA, ale i jeho samotného.

Narodil se 12. února v roce 1934 ve West Monroe v Louisianě. Od mládí ho zaujal basketbal. Auerbach řekl, že si vybírá hráče na základě talentu, ne barvy kůže a tak se také stalo. Tento hráč vyhrál s Bostonem Celtics neskutečných 11 titulů za 13 let. Ať už jako hráč nebo hrající kouč. V Bostonu má dokonce svou sochu. V Roce 1956 slavil s týmem hvězd a pruhů zlatou medaili na olympiádě v australském Melbourne. Patřil do výjimečné generace spolu spolu s kamarády Donem Nelsonem, K.C. Jonesem, Bobem Cousym nebo Američanem českého původu Johnem Havlíčkem. V roce 1968 se dostal do prestižního magazínu Sports Illustrated. Díky úspěchům získal přezdívku Král šampionů. Původně byl draftován St. Lous.

Co se týče jeho zásluh, byl vždy kamarádský, obětavý a veselý. Přátelil se se všemi hvězdami té doby. Nikdy na basketbal nezanevřel naopak. Hrdě vystupoval proti rasismu, Ku Klux Klanu a stal se také hlasem tzv. Black Power. Bývalý prezident Barack Obama mu za tento hrdinský aktivismus a statečnost udělil cenu Medaile svobody.

Jeho statistiky nepřestávají fascinovat. Celkově má ve statistice tato fenomenální čísla. 14 522 bodů, 21 620 doskoku a 4 100 asistencí. To vše stihnul za pouhých 963 zápasů v základní sestavě a 165 v play-off. 5krát byl zvolen Nejužitečnějším hráčem NBA. A také získal titul Nováček roku. Samozřejmě je členem Síně slávy. Po Bostonu trénoval ještě Seattle a Sacramento.

Jedno je ale jasné už teď, ze zemské palubovky odešel muž ctnosti a basketalové píle i talentu. Život Billa Russella mapuje tento film a také dokument, jenž zachycuje rivalitu mezi Bostonem Celtics a Los Angel Lakers.

Zdroj: NBA.com

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *