Nejlepší střelec NHL v historii každého ze 31 týmů

nejlepsi-strelec-nhl-v-historii-kazdeho-ze-31-tymu
Zdroj: cbc

Connor McDavid před pár dny v dresu Oilers překonal 100bodovou hranici a tak se všichni hokejoví fanoušci nyní zaobírají otázkou, jak velký úspěch to vlastně je. Abychom výkony Connora McDavida dali do kontextu, rozhodli jsme se vám přinést článek, ve kterém najdete nejlepší střelce každého jednoho týmu NHL od těch původních (z tzv. Original Six) až po ten nejnovější (Vegas).

Anaheim Ducks | Teemu Selanne

Toto je první, ovšem nikoliv poslední příležitost zápas Teemu Selanneho na tomto seznamu. V sezóně 1997/98 Selanne vstřelil 52 gólů, v následující sezóně potom dosáhl na hranici 47 vstřelených gólů, za které získal také Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. Teemu Selanne nedávno vstoupil do Síně slávy a nejen jeho fanoušci budou souhlasit s tím, že se jedná o nejlepšího hráče v historii Ducks.

teemu-selanne-anaheim-ducks
Zdroj / Yardbarker

Arizona Coyotes | Teemu Selanne

Hej, to jméno zní povědomě! Pamatujete? Mluvíme o rekordech v jednotlivých týmech, takže Teemu Selanne skutečně může být na více místech. Ve své nováčkovské sezóně (1992/93) Selanne vstřelil 76 gólů, vyhrál Calder Trophy a zapsal se do historie Arizony Coyotes jako nejlepší střelec.

Pozn.: Z původního Winnipeg Jets se stal Phoenix (nyní Arizona) Coyotes. Zatímco jiné zámořské kluby oplývají dlouhou historií, současní Jets jsou poměrně novým klubem.

teemu-selanne-arizona-coyotes
Zdroj / Yardbarker

Boston Bruins | Phil Esposito

V dřívějších dobách bylo 50 gólů za sezónu obrovským úspěchem. Phil Esposito se na vylepšování dřívějších rekordů v počtu vstřelených gólů podílel významnou měrou. Esposito za Bruins hned čtyřikrát vstřelil více než 60 gólů, ovšem jeho nejlepší sezóna přišla v letech 1970/71, kdy zapsal hned 76 gólů. O Hart Memorial Trophy nějakým způsobem přišel, ovšem stalo se tak ve prospěch jeho týmového kolegy Bobbyho Orra.

phil-esposito-boston-bruins
Zdroj / Yardbarker

Buffalo Sabres | Alexander Mogilny

Když jsme napsali, že Selanne v jedné sezóně nastřílel 76 gólů, pravděpodobně jste si řekli, že byl nejlepší v lize. Ve skutečnosti se o toto prvenství dělil s Alexanderem Mogilnym. Pro mladého útočníka se jednalo o obrovský úspěch, který ve své kariéře už nikdy nezopakoval. V rámci 16 sezón v NHL Mogilny posbíral 473 gólů.

alexander-mogilny-buffalo-sabres
Zdroj / Yardbarker

Calgary Flames | Lanny McDonald

Pokud si vzpomenete na Lannyho McDonalda, pravděpodobně si vybavíte jeho neskutečný knír, kterým se prezentoval v roce 1989, kdy se svými kumpány z týmu Calgary Flames zvedl nad hlavu Stanley Cup. V této sezóně mu bylo 35 let. Nejlepších čísel však dosáhl v sezóně 1982/83, kdy vstřelil 66 gólů, taktéž v dresu Flames.

lanny-mcdonald-calgary-flames
Zdroj / Yardbarker

Carolina Hurricanes | Blaine Stoughton

Pokud jste v 80. letech minulého století nefandili Hartford Whalers, tedy předchůdci týmu Carolina Hurricanes, potom vám jméno Blaine Stoughton nejspíš nic neříká. Stoughton přišel z WHA v sezóně 1979/80 a okamžitě na sebe strhnul pozornost, když se mu podařilo vstřelit 56 gólů. V NHL zažil ještě jednu 50gólovou sezónu, ovšem v sezóně 1983/84, krátce po svých třicátinách s profesionálním hokejem skončil.

blaine-stoughton-carolina-hurricanes
Zdroj / Yardbarker

Chicago Blackhawks | Bobby Hull

Otec a syn Hullovi patří mezi nejlepší rodinná dua v historii NHL. Bobby je potom také nejlepším střelcem v historii organizace Chicago Blackhawks. Starší z Hallů byl nejlepším střelcem ligy čtyřikrát po sobě, přičemž nejvyššího zápisu dosáhl v sezóně 1968/69, kdy se mu podařilo vsítit 58 gólů. V pozdějším věku Hull odešel do WHA a za Winnipeg vstřelil dokonce 77 gólů, to ovšem na další zápis nestačí.

bobby-hull-chicago-blackhawks
Zdroj / nhl.com

Colorado Avalanche | Michel Goulet

U Colorada Avalanche vám asi automaticky naskočí jména jako je Joe Sakic, Peter Forsberg nebo Nathan MacKinnon, ale nesmíme zapomínat na divoká 80. léta, konkrétně na sezónu 1982/83, kdy za tehdy ještě Quebec Nordique zažil 57gólovou sezónu Michel Goulet, pozdější člen Hokejové síně slávy. Michel Goulet v 11 sezónách v NHL vstřelil celkem 456 gólů.

michel-goulet-colorado-avalanche
Zdroj / Yardbarker

Columbus Blue Jackets | Rick Nash a Cam Atkinson

Rick Nash vstřelil 41 gólů v sezóně 2003/04, v období pasti a celkového útlumu útočení, proto mu zde přikládáme vyšší kredit. Cam Atkinson dal 41 gólů v sezóně 2018/19, přičemž se mu nepodařilo skončit ani mezi TOP 5 nejlepšími střelci ligy. Samozřejmě, stále se jednalo o výborný výkon.

rick-nash-columbus-blue-jackets
Zdroj / Yardbarker

Dallas Stars | Dino Ciccarelli a Brian Bellows

Dino Ciccarelli dlouho nebyl doceněn, teprve až v posledních letech se mu dostává odpovídající pozornosti. Ve své druhé sezóně v NHL (1981/82) nastřílel 55 gólů ze Minnesotu North Stars, celkem pak v NHL skončil se zápisem 608 gólů. Bellows je možná ještě překvapivějším střelcem, ačkoliv v roce 1982 byl draftován na druhém místě. Dostal se pouze do tří All-Star zápasů, ale v sezóně 1989/90 vstřelil 55 gólů.

dino-ciccarelli-dallas-stars
Zdroj / Yardbarker

Detroit Red Wings | Steve Yzerman

„Mr. Hockey“, tedy Gordie Howe nastřílel za organizace Detroit Red Wings největší počet gólů celkem, ovšem největší počet gólů v jedné sezóně zapsal Steve Yzerman. Povedlo se mu to v sezóně 1988/89, kdy vstřelil 55 gólů a získal celkem 155 bodů, ani to však na výhru nejlepšího střelce nestačilo. Nevyhrál Hart, ale díky hlasování se mu podařilo získat alespoň Pearson (nynější Jack Adams Award).

steve-yzerman-detroit-red-wings
Zdroj / Yardbarker

Edmonton Oilers | Wayne Gretzky

Gretzky vyhrál bodování NHL hned ve dvou sezónách NHL, v obou těchto sezónách hrál přitom za Oilers. Pokud nastřílíte 87 gólů a není to váš nejlepší rok, rozhodně si zasloužíte přezdívku „The Great One“. Nejlepší ročník zažil The Great One v sezóně 1981/82, kdy se mu podařilo vstřelit rovných 92 gólů!

wayne-gretzky-edmonton-oilers
Zdroj / Yardbarker

Florida Panthers | Pavel Bure

Než jeho kariéru pokazila zranění, jednalo se o neuvěřitelného hráče. „Ruská raketa“ Pavel Bure prožil několik skvělých let ve Vancouveru, pak se ovšem přesunul na Floridu a zapsal se do její historie jako nejlepší střelec. Ve své první sezóně v dresu Floridy vstřelil 58 gólů, v následující sezóně (2000/01) svůj zápis překonal o jeden gól. V obou ročnících se stal také nejlepším střelcem ligy.

pavel-bure-florida-panthers
Zdroj / Yardbarker

Los Angeles Kings | Bernie Nicholls

Ne, není to Gretzky. Ne, není to ani Luc Robittaille nebo Marcel Dionne. Namísto členů Hokejové síně slávy je nejlepším střelcem v historii Los Angeles Kings Bernie Nicholls. Gretzky do týmu přišel v sezóně 1988/89 a Bernie z toho profitoval. Nicholls po boku nejlepšího playmakera všech dob vstřelil 70 gólů a přidal 80 asistencí. Ano, dosáhl na hranici 150 bodů. Gretzky jich získal 168.

bernie-nicholls-los-angeles-kings
Zdroj / Yardbarker

Minnesota Wild | Marián Gáborík a Eric Staal

Gáborík ve své poslední sezóně, kterou celou odehrál v dresu Wild (2007/08), vstřelil 42 gólů. Poté se přesunul do New York Rangers a hned ve své první sezóně svůj výkon zopakoval. Staal na začátku své sezóny nastřílel 44 gólů v dresu Hurricanes, ale v době, kdy přišel do týmu Wild, mu bylo už 33 let a moc se od něj nečekalo. Jemu se však z ničeho nic podařilo vstřelit 42 gólů. Byl to neuvěřitelný come back.

marian-gaborik-minnesota-wild
Zdroj / Bleacherreport

Montreal Canadiens | Steve Shutt a Guy Lafleur

Máme tu back-to-back sezóny! Shutt se v sezóně 1976/77 trefil 60krát a hned v příští sezóně jeho výkon zopakoval Lafleur. Představte si, že v týmu máte dva hráče, kteří jsou schopni dát 60 gólů za sezónu. Překvapuje vás, že Habs na konci 70. let vyhráli čtyři Stanley Cupy?

steve-shutt-guy-lafleur-montreal-canadiens
Zdroj / Yardbarker

Nashville Predators | Viktor Arvidsson

Samozřejmě, Predators v NHL nepůsobí dlouho, ale jejich gólový rekord je přesto hodně slabý. Postaral se o něj Viktor Arvidsson a to v sezóně 2018/19, kdy vstřelil 34 gólů. Když si vybavíme některé vysoce gólové sezóny Predators v posledních letech, je to obrovské překvapení. A zároveň se dá čekat, že tento rekord časem padne.

viktor-arvidsson-nashville-predators
Zdroj / Yardbarker

New Jersey Devils | Brian Gionta

Co se s Giontou stalo v sezóně 2005/06? V první sezóně po výluce NHL se mu podařilo vstřelit 48 gólů a zapsat se tak do historie New Jersey Devils jako nejlepší střelec. Byla to jediná sezóna, ve které se mu podařilo vstřelit více než 30 gólů. V historii Devils přesto už navždy bude.

brian-gionta-new-jersey-devils
Zdroj / Yardbarker

New York Islanders | Mike Bossy

Kdyby Bossyho kariéru nepřerušilo zranění, možná bychom nyní jako nejlepšího hráče NHL opěvovali jeho namísto Gretzkyho. I přestože Bossy v NHL odehrál pouze 10 sezón, celkem v ní vstřelil neskutečných 573 gólů. V devíti sezónách navíc překonal 50gólovou hranici. Jeho nejlepší sezóna přišla v letech 1978/79, kdy vstřelil 69 gólů.

mike-bossy-new-york-islanders
Zdroj / Yardbarker

New York Rangers | Jaromír Jágr

Jágr získal několikrát Hart Trophy i Art Ross Trophy, ale přitom se mu nikdy nepodařilo vstřelit největší počet gólů. A to navzdory faktu, že svou kariéru v NHL zakončil s celkovým počtem 766 gólů, což je třetí nejlepší zápis v historii NHL. Po roce výluky (který Jágra velmi pravděpodobně okradl o velký počet dalších gólů) přišel do Ragners, kde se mu podařilo vstřelit 54 branek a zapsat rekord klubu.

jaromir-jagr-new-york-rangers
Zdroj / Yardbarker

Ottawa Senators | Dany Heatley

Heatley byl tak rád za dosažení 50gólové hranice, že to ještě jednou zopakoval. Podařilo se mu to v prvních dvou sezónách, které strávil v dresu Senators (2005/06 a 2006/07). V obou těchto sezónách navíc získal přes 100 kanadských bodů. Ačkoliv Heatley na vrcholu nevydržel dlouho, tyto dvě sezóny připomínají, že se jednalo o velice šikovného hráče.

dany-heatley-ottawa-senators
Zdroj / Yardbarker

Philadelphia Flyers | Reggie Leach

Leach je jediný útočník v historii NHL, který vyhrál Conn Smythe pro tým, který nevyhrál Stanley Cup. Této pocty dosáhl vstřelením 19 gólů v 16 zápasech play-off. V sezóně 1975/76 nastřílel 61 gólů, stal se nejlepším střelcem sezóny a zapsal se do historie Philadelphie Flyers.

reggie-leach-philadelphia-flyers
Zdroj / Yardbarker

Pittsburgh Penguins | Mario Lemieux

Hlavní důvod, proč se Jágr v žádné sezóně NHL nestal nejlepším střelcem je fakt, že byl spoustu let spoluhráčem Mario Lemieuxe, jednoho z nejlepších hráčů na světě. Lemieux je držitelem tří Hart Trophy, dvou Conn Smythe Trophy a šesti Art Ross Trophy. Lemieux ve své kariéře vstřelil celkem čtyřikrát 69 a více gólů. Vrcholem byla sezóna 1988/89, kdy se mu podařilo zapsat 85 branek. Tuto hranici se zatím podařilo překonat pouze dvěma hráčům.

Mario-Lemieux-pittsburgh-penguins
Zdroj / Wikipedia

San Jose Sharks | Jonathan Cheechoo

Joe Thorton je elitní tvůrce hry a Cheechoo to určitě ví. Do sezóny 2005/06 měl na kontě 37 gólů, ale potom z ničeho nic vstřelil 56 gólů a stal se nejlepším střelcem sezóny. Do důchodu Cheechoo odešel s celkovým počtem 170 gólů. Jeho rekordní sezóna v dresu Sharks tak představuje celou jednu třetinu gólů, které se Cheechoovi podařilo vstřelit.

jonathan-cheechoo-san-jose-sharks
Zdroj / Yardbarker

St. Louis Blues | Brett Hull

Více gólů v jedné sezóně dokázal vstřelit pouze Gretzky. Hull v dresu Blues vstřelil hned ve třech sezónách v řadě 70 a více gólů. V prostřední z těchto tří sezón pak zapsal rovných 86 gólů, což ho zapsalo do historie NHL. Bobby byl skvělý, ale Brett byl ještě lepší.

brett-hull-st-louis-blues
Zdroj / Yardbarker

Tampa Bay Lightning | Steven Stamkos

Zranění a smůla zabránily Stamkosovi rozvinout naplno svůj potenciál, na začátku své kariéry se mu však povedlo předvést, proč se stal jedničkou draftu a proč od něj lidé čekali pozvednutí značky Tampa Bay Lightning. Stamkos se nejlepším střelcem stal hned ve dvou sezónách, přičemž 60 gólů ze sezóny 2011/12 ho katapultovalo mezi nejlepší střelce NHL, především pokud se budeme bavit o tomto tisíciletí.

steven-stamkos-tampa-bay-lightning
Zdroj / Yardbarker

Toronto Maple Leafs | Rick Vaive

Vaive stojí daleko od TOP NHL hvězd. Jednalo se o jednoho z těch hráčů, kteří ve velkém sbírali jak góly, tak i trestné minuty. V sezóně 1981/82 zaznamenal rekordních 54 gólů a k tomu 157 trestných minut. Představte si, kolik gólů by asi vstřelil, kdyby dokázal zůstat mimo trestnou lavici.

rick-vaive-toronto-maple-leafs
Zdroj / Yardbarker

Vancouver Canucks | Pavel Bure

A jsme zpět u Ruské rakety. Pavel Bure podobně jako Heatley zopakoval rekordní sezónu hned v následujícím roce. Stalo se to v sezónách 1992/93 a 1993/94, kdy vstřelil shodně 60 gólů. Heatley nebyl tak nadaný jako Bure, měl ovšem podobný osud. Existuje dobrý důvod, proč je Bure v hokejové síni slávy, málokdo totiž dával góly s takovou chutí jako on.

pavel-bure-vancouver-canucks
Zdroj / Yardbarker

Vegas Golden Knight | William Karlsson

Golden Knights v NHL působí teprve čtyři celé sezóny, takže pro vytváření rekordů zatím nebylo moc času. Přesto se této značce historickým zápisem v počtu gólů daří překonat hned několik klubů. O tento zápis se postaral William Karlsson, který v sezóně 2017/18 nastřílel 43 gólů. Před tímto zápisem měl Wild Bill za tři sezóny v NHL na kontě 18 gólů, přestup do Vegas mu tedy vyloženě sedl.

william-karlsson-vegas-golden-knight
Zdroj / Yardbarker

Washington Capitals | Alexandr Ovečkin

Vzhledem k tomu, že střílet góly v dnešní době je mnohem obtížnější, než na přelomu 80. a 90. let, spousta odborníků Ovečkina považuje za nejlepšího střelce všech dob. Ovečkin za svou kariéru vstřelil 706 gólů a nejlepším střelcem ligy se stal hned 9×. Padesát gólů v sezóně se pro Oviho zdá být ničím. Ve své nejlepší sezóně (2007/08) dal dokonce rovných 65 branek a zapsal se tak nejen do historie Washignton Capitals, ale i do historie celého NHL. Tento výsledek lze považovat za rekord moderní doby.

alexander-oveckin-washington-capitals
Zdroj / Yardbarker

Winnipeg Jets | Ilja Kovalčuk

Ano, samozřejmě mluvíme o Atlantě Trashers, předchůdci Winnipegu. Nebýt Ilji Kovalčuka, tenhle klub by neměl rekord v podobě 52 gólů, které se „Kovymu“ podařilo nastřílet hned ve dvou sezónách (2005/06 a 2007/08).

ilja-kovalcuk-winnipeg-jets
Zdroj / Yardbarker

Zdroj: Yardbarker

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články