Největší skandály rozhodčích v české lize

skandaly-rozhodcich-v-ceske-fotbalove-lize

Fotbaloví rozhodčí by se dozajista měli těšit určité prestiže, bohužel však rozhodcovskému povolání pravidelně nabourávají reputaci skandály samotných rozhodčích. Ať už se jedná o sázkařské nebo alkoholové skandály, tyto přešlapy českých sudích nám bohužel vystačí na samostatný článek.

Korupce ve fotbale

Pro přehlednost je článek rozdělený podle druhu skandálu, tedy jestli šlo o korupci, sázky či alkohol. Na úvod se budeme věnovat korupci ve formě úplatků ze strany fotbalových klubů.

Ivánku, kamaráde…

Obrovský skandál, který otřásl českým fotbalem a který ale na druhou stranu s odstupem času baví fotbalové fanoušky. Mohou za to ikonické hlášky z odposlechů, jež se dostaly na veřejnost, a geniální představení Jiřího Lábuse s Petrem Čtvrtníčkem. Právě tito herci se celou kauzou inspirovali ve hře Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? a dokonale přenesli absurdní dialogy na divadelní jeviště. O co ale v celé kauze vlastně šlo?

Psal se 30. duben roku 2004, když na benzinové pumpě u Vyškova byli zadržení rozhodčí Stanislav Hruška a manažer 1. FC Synot Jaroslav Hastík kvůli domluvenému předání úplatku. U Jaroslava Hastíka následně policisté zajistili 175 tisíc korun. Šlo sice o dlouhodobou práci policistů, kteří tuto aktivitu rozkrývali, nicméně ani oni zřejmě netušili, do jakých rozměrů se nakonec dostane.

Ústřední postavou celé kauzy byl manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník spolu s šéfem komise rozhodčích Milanem Brabcem. Právě z komunikace těchto pánů pocházejí ikonické hlášky, které časem zlidověly. Motivace Horníka byla pomoci svému týmu k záchraně, a to za pomoci úplatků. Měl tak přímý vliv na delegaci rozhodčích a vlastně i na jejich výkony. Vše bylo samozřejmě motivováno tučnou finanční odměnou.

Kromě funkcionářů několika klubů bylo potrestáno i vícero rozhodčích. A to nejen disciplinární komisí, ale i soudem v rámci trestního řízení. Právě prostřednictvím rozhodčích se zápasy ovlivňovaly, klubům to ve výsledku však nebylo nic platné. Viktoria Žižkov a Synot sestoupily z nejvyšší soutěže.

Chobotnice Romana Berbra

Neméně velký skandál si prožili čeští fanoušci nedávno. Tentokrát byl ústřední postavou místopředseda FAČR Roman Berbr. Šlo o hluboce zakořeněné ovlivňování zápasů ve prospěch „oblíbených“ klubů Berbra. Kluby, které nešly s davem, svazový funkcionář nemilosrdně trestal na fotbalovém hřišti. Zvláštní zacházení si pak vysloužil Vyšehrad v boji o postup do vyšší soutěže, přičemž právě tento klub kauza zasáhla nejvíce.

Do kauzy byli namočeni i fotbaloví rozhodčí, sám Tomáš Grímm u soudu přiznal vinu včetně přijetí úplatku. Právě tento rozhodčí s policií i státním zástupcem spolupracoval a spolupodílel se na úspěšném vyšetřování.

Sázkařské aféry

Samostatnou podkapitolou jsou sázkařské aféry. V rámci nich se rozhodčí nesoustředí pouze na vítěze utkání, ale snaží se zajistit třeba to, aby v utkání padalo více karet nebo třeba se udělilo více karet. Vzhledem k tomu, že rozhodčí mají na tyto příležitosti největší vliv, jsou sázkařskou mafií zpravidla oslovování více než samotní hráči.

Michal Paták a neexistující penalta

Jedná se o poměrně nedávný skandál, jenž obletěl veřejnost v létě roku 2023. Sudí Michal Paták nařídil v utkání třetí nejvyšší soutěže mezi Admirou Praha a rezervním klubem Dynamo České Budějovice B zcela nesmyslný pokutový kop. K jeho smůle se video začalo na internetu rychle šířit a prakticky ihned padlo podezření na nekalé sázky.

O tom, že se rozhodně nejednalo o faul byli přesvědčeni všichni přítomní, včetně domácích hráčů, pro které byl pokutový kop nařízen. Paták navíc v podstatě přinutil domácí hráče, aby se ujali exekuce, i když uvažovali o tom, že se této velké výhody dobrovolně vzdají. Díky této výhodě pak porazili soupeře 2:1.

Jak uvedli zástupci sázkové kanceláře Fortuna, jejich systém zachytil neobvyklý počet sázek na to, že v prvním poločase padnou alespoň dvě branky. A pokud vezmeme v úvahu nezvykle dlouhé nastavení a nařízení takového pokutového kopu, všechny informace do sebe zapadají.

Reakce byla okamžitá. Michal Paták byl okamžitě vyloučen z listiny rozhodčích a případ byl předán disciplinární a etické komisi. Bývalý sudí Paták však reagoval vystoupením z FAČR, tudíž jej komise fotbalové asociace nemohly nikterak potrestat. Vzhledem k tomu, že případ byl předán také policii, neznamená to, že by Paták za toto jednání nemohl být nikterak potrestán.

Pokračování v Hodoníně

Ani ne měsíc po aféře Michala Patáka na Admiře se „předvedl“ sudí Vlastimil Ogrodník v Hodoníně. Zde hostující rezervě Baníku Ostrava odpískal penaltu v šesté minutě nastavení, i když se zjevně o penaltový zákrok nejednalo. V kontextu toho je zajímavý pohyb sázek, kdy sázkové kanceláře evidovaly zvýšené sázky na branku do poločasu a celkově alespoň tři branky v zápase. Vše se vyplnilo.

Na obranu Vlastimila Ogrodníka nešlo o tak evidentní přešlap jako v případě kolegy Michala Patáka. K mírnému kontaktu opravdu došlo, i když ostravský útočník ve vápně pouze podklouzl. Když si ale dáme dohromady zvýšené sázky, velice dlouhé nastavení první půle a kontroverzně odpískanou penaltu, vše se zdá minimálně podezřelé.

Alkoholové skandály

Alkoholové skandály jsou dosti specifické. Jasně, jde o hrubé znevážení rozhodcovského povolání, nicméně vždy jde o prohřešek jedince, kterého zpravidla lituje. Nejedná se tak o žádnou systematickou činnost s cílem ovlivnit konečný výsledek a následně i ligovou tabulku. Čeští fanoušci se nad videi dokonce i pobaví. Je ale jasné, že k fotbalu to v žádném případě nepatří.

Marek Pilný a Jiří Jech

Bezesporu jde o nejvíce medializovaný případ. Vše se odehrálo v rámci mistrovského utkání nejvyšší fotbalové soutěže mezi Příbramí a Slavií, kde na sebe veškerou pozornost strhli rozhodčí Marek Pilný a Jiří Jech.

Marek Pilný v utkání vykonával funkci čtvrtého rozhodčího. S nadsázkou by se dalo říct, že část zápasu vykonával i funkci asistenta rozhodčího, a to když viditelně opilý stínoval pomezního rozhodčího. Jen s rozdílem, že neměl v ruce praporek a často nedokázal udržet rovnováhu. Na humorné představení se nedokázala dále dívat ochranka na stadionu, která musela rozhodčího vyvést ze hřiště. Viditelně opilý byl však i brankový rozhodčí Jiří Jech. Ten také měl potíže s rovnováhou a dokonce se měl také vymočit na hřiště.

Výsledek incidentu byl předem jasný. Oba rozhodčí byli vyřazení z listiny profesionálních rozhodčích, byl jim udělen zákaz činnosti a byla jim také udělena poměrně vysoká finanční pokuta.

Souboj o postup v Živanicích

Hořkou pachuť mělo v roce 2018 utkání divize C, kde se o postup utkaly domácí Živanice se Zbuzany. Domácí důležité utkání vyhráli 3:2, s výsledkem se ale hosté ze Zbuzan nesmířili. Dle sdělení hráčů byl z rozhodčího cítit alkohol, proto zavolali policii, která provedla dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem.

Sudí Lukáš Tryzna se bránil, že si dal panáka až po utkání, a to kvůli neúměrnému tlaku, kterému byl vystaven hostujícím týmem. Hůře byl na tom delegát utkání, jenž dokonce dechovou zkoušku odmítl.

V Karlových Varech se rozhodčí neudržel na nohou

V podstatě ihned po skončení utkání se internetem začalo šířit video ze třetiligového zápasu Karlových Varů s rezervou Viktorie Plzeň, na kterém hlavní rozhodčí Milan Matějček neudržel rovnováhu a poroučel se k zemi. Domácí funkcionáři dali ihned po skončení utkání podnět svazu právě na vystupování hlavního rozhodčího.

Totální ostuda v Berouně

Doslova nechutné. Takto by se dalo shrnout vystupování asistenta rozhodčího Milana Šefary na dorosteneckém zápase mezi Berounem a Slaným. Na utkání dorazil Šefara značně opilý, nedokázal udržet rovnováhu, navíc několikrát upadl. Případ je o to bolestivější, jelikož se udál na mládežnickém utkání. Není divu, že na další utkání mladších dorostenců již tento rozhodčí nebyl připuštěn.

Rozhodčí slaví výhru s hráči

Ve špatném světle se také ukázali rozhodčí, jež odřídili utkání Krnova s Břidličnou. Oba asistenti rozhodčího po utkání zašli s hráči do místní hospody a navíc s nimi za zvuku bubnů skandovali jméno jejich klubu. Šlo o rozhodčí Jiřího Picmause a Davida Lalíka.

Pochybné bylo celkové vedení zápasu. Hostům z Břidličné rozhodčí neuznali regulérní gól kvůli domnělému ofsajdu, do očí bijící je i fakt, že domácí střídali hned šestkrát, i když je povoleno pouze pět střídání za zápas. Rozhodcovská trojice tak rychle pelášila na disciplinárku…

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články