Pedri | Z posedlosti na vrchol v extra krátkém čase

pedri-uvodni
Pedri je jeden z největších fotbalových objevů posledních měsíců. Do Barcelony se dostal v extra krátkém čase. / Zdroj: Barca Blaugranes

Pedri, celým jménem Pedro Gonzalez Lopez se narodil v 11tisícovém městě Tegueste na ostrově Tenerife. Podle svých učitelů ve škole Maria del Carmen Fernandez Melian byl průměrným studentem. Po zvonění se ovšem vždycky rozzářil. Fotbal bral vždycky naprosto vážně a také v něm odmalička vynikal.

Rodina dnes už světoznámého záložníka je posedlá fotbalovým klubem FC Barcelona. Ve svém baru Tasca Fernando v Tegueste pořádá tzv. „peňa“, tedy fanklub. Pedriho otec synům ukazoval videa Michaela Laudrupa a podával jim jídlo na talířích potištěných barcelonským znakem. Kdysi hubené dítě, které občas dostalo za ucho kvůli tomu, že s bratrem zakoplo míč přímo do baru svých rodičů, se na EURO 2020 stalo základním stavebním kamenem španělského výběru.

V roce 2015 se Pedri dostal do mládežnické akademie Juventud Laguna a od začátku vynikal nad ostatními – když ne výškou, tak kvalitou. Od začátku své profesionální kariéry nejčastěji hrává na pozici číslo 8 jako Andrés Iniesta, který je také jeho velký vzor.

Než v roce 2018 přestoupil do Las Palmas Pedriho trénoval Ayoze Hernandez, který uvedl, že už když mu bylo 14 let byl jeho herní styl daný.

„Pedri miloval míč“ vzpomíná Ayoze v jednom z rozhovorů. „Zbožňoval si hrát s míčem, před tréninkem, po tréninku, během tréninku. Vždy hrál uprostřed.“

„Vždycky jsem věřil, že s trochou štěstí se do profesionálního fotbalu dostane. Nikdy jsem si však nemyslel, že už v 18 letech bude v Barce. Barca ho podepsala prakticky hned. Rychlost jeho přestupu nás ohromila.“

„Jeho spoluhráči stále hrají v Juvenil (do 18 let) zatímco on je v Barce. Když byl v Las Palmas a měl volný čas, přišel se za námi podívat, strávil tu čas se svými přáteli. Oni jsou teď v Juvenilu a on v Barce. Představte si to!“

S míčem toho umí hodně.

Pedri je komplexní hráč

V zápasech Juventud dominoval, často ke zlosti soupeřů. „Pamatuji si zápas proti týmu z jihu. Marino, jejich trenér byl nešťastný z toho, že Pedri je schopen útočit a zároveň se stahovat zpět, aby opět vybojoval míč“, prozradil Ayoze.

Vysoké herní nasazení mu hodně pomohlo také v Barceloně. V minulé sezóně v katalánském klubu nastoupil do každého zápasu La Ligy, kromě posledního týdne sezóny, kdy od trenéra Koemana dostal volno, aby si trochu odpočinul před EURO.

V Juventud proběhlo předsezónní cvičení vytrvalosti, kdy Pedriho a jeho skupinu odvezli na nedalekou horu La Esperanza a chtěli po nich, aby následovali terénní automobil. Pedri se auta držel celých sedm kilometrů, zatímco jeho spoluhráči značně zaostávali a byli pouze tečkami v dálce.

„Na konci tohoto cvičení jsme řekli: Pedri, chceš si dát refresco (nealkoholický nápoj)?“, vzpomíná Ayoze. „Odpověděl, že nechce pít refresco protože zabíjí svaly. Už v té době měl v hlavě, že chce být profesionálním fotbalistou.“

V únoru 2018 strávil týden na zkoušce v Realu Madrid, ale nedopadlo to dobře. Začalo hodně sněžit, takže nemohl trénovat ani první tým Los Blancos. Pedri uvízl na hotelu a na tréninkovou plochu se dostal pouze dvakrát.

„Řekli, že nemám dostatečné schopnosti“, uvedl Pedri v rozhlasovém pořadu El Larguero. „Děkuji těm, kteří mi řekli, že to nezvládnu. Nyní jsem v klubu, který jsem vždy miloval. Oblékání madridského dresu bylo zvláštní, vždycky jsem byl fanouškem Barcy“.

pedri-las-palmas

V květnu toho samého roku tedy přešel do U18 Las Palmas. Kouč hlavního týmu Pepe Mel od začátku sledoval a v červenci 2019 se rozhodl přivést ho do prvního týmu: „Byla tu jedna pochybnost. Byla to důvodná pochybnost. Hlavní pochybnost, kterou mohl vyřešit pouze Pedri“, uvedl Mel pro deník The Goal.

„Dokázal by hrát tak, jako hrál proti dětem, také s profesionály? Jsou silnější, hrají ve vyšší rychlosti, je to mnohem náročnější. Do Marbelly jsme ho přivedli na předsezónní přípravu a viděli jsme, že naše pochybnosti jsou zbytečné. Šel se bavit, bylo mu jedno, s kým hraje.“

„V zápase proti Realu Betis hrál 90 minut. Celý zápas hrál proti Joaquinovi. A upřímně řečeno, vedl si skvěle. Jednalo se o nejlepšího hráče. Nejen v týmu Las Palmas, ale na celém hřišti. Proto jsem si ho chtěl nechat.“

Pedri podepsal svou první profesionální smlouvu, ačkoliv se opět objevil Real Madrid. Mel, bývalý odchovanec madridské akademie La Fabrica, byl v té době stále v kontaktu s některými starými přáteli.

„Mluvil jsem s madridským Emiliem Butraguenem, býval to můj týmový kolega“, vzpomíná. Říkal jsem mu o Pedrim. Madrid o všem věděl.“

„Ale nejen Madrid. Mluvil jsem také s prezidentem Realu Betis. Pedri měl nakonec štěstí, je tam, kde vždycky chtěl být. Barca byla jediný tým, který o něj měl skutečný zájem“.

Madrid neposlechl Melinovi rady a Barca udeřila. Las Palmas se dostalo do finančních potíží a Barca v září 2019 Pedriho podepsala za pouhých 5 milionů eur s klauzulemi, které nakonec jeho cenu mohou vyšponovat na 30 milionů eur. I to se ovšem nyní zdá málo.

V té době bylo Pedrimu 16 a právě se snažil zvyknout si v kabině ostřílených profesionálů. „Byl jsem v šoku“ přiznal Pedri pro Tiempo de Canarias. „Nevěděl jsem, co dělat. Aythami za mnou přišel a řekl mi, že kdybych něco potřeboval, mám za ním přijít. Hodně mi pomohl“.

pedri-euro2020-1

Kapitán Las Palmas Aythami Artiles (35 let) byl něco jako jeho „kmotr“ v šatně.

„Bydleli jsme blízko sebe a bylo mu 16 let, když se dostal do profesionální kabiny, takže to byla samozřejmost“, řekl Aythami v rozhovoru pro Goal zatímco seděl ve svém sluncem zalitém salónku.

„Stejně jako to velcí kapitáni udělali kdysi se mnou, udělal jsem to já s Pedrim. Bylo to dítě s velkým srdcem a velmi pokorným přístupem. Je důležité, aby cítil podporu veteránů. A protože jsem kapitán, tak jsem to udělal. Myslím si, že to samé prožívá v této chvíli i v Barce.“

„Když jsem ho poprvé viděl na tréninku, bylo mi jasné, že tohle dítě je velmi dobré. Bylo jiné. Ve své kariéře se dostane tam, kam bude chtít“.

Úspěch ho nezměnil

Díky dohodě s Barcelonou měl Pedri před sebou ještě celou sezónu v Las Palmas. Jeho blížící se přestup na Camp Nou ho přesto nijak nerozptyloval. Každý, kdo ho poznal, přisuzuje jeho schopnost adaptovat se na každý nový pokrok také jeho výchově, respektive rodičům.

„Jedná se o velmi klidné dítě. Je velmi inteligentní, má dobré vychování“ prozrazuje Ayoze. „Jedná se o ten typ hráče, který pokud bude mít trochu štěstí, musí to díky své kvalitě, mentalitě a dobrému vychování dokázat.“

Antahmi s tím souhlasí. „Má správné hodnoty a skvělou rodinu, která mu radí a podporuje ho. Kdybych zažil to, co on, nevím, co by to se mnou udělalo“, prozrazuje obránce.

„Je to šílené. Z Juvenila do Barcy za měsíc a půl. Ovšem vzal to přirozeně, jako cokoliv jiného v životě. Všechno zůstalo při starém. Pořád dělá to samé, nezměnilo ho to.“

pedri-podpis

Pedriho kvalita byla zřejmá, jeho přihrávky vynikající a výdrž nekonečná. V sezóně 2019-20 odehrál více minut než jakýkoliv jiný hráč z Las Palmas (2833 minut v rámci 36 zápasů) a stal se nejmladším střelcem v historii klubu (16 let, 9 měsíců a 23 dnů). Pedri v této sezóně přidal tři góly a sedm asistencí.

Ovšem kromě toho, jak hrál s míčem, bylo důležité také to, jak hrál bez něj. Jedná se o dokonalého moderního hráče s bezchybnou kopací technikou, ale odvádí také spoustu černé práce.

„Před sezónou jsme cvičili vytrvalost a on byl nejlepší“, vzpomíná Aythami. „Kde se to dítě vzalo? Mysleli jsme to dobře, byli jsme unavení z tréninku, po velkém pracovním vytížení, ale on byl druhý den zase první. Nejlepší ve fotbale, nejlepší ve fyzické připravenosti.“

„Je hubený, ale když jsme hráli proti Cadizu, agresivně hrajícímu týmu s mnoha silnými hráči, neměl žádný problém. Vzal si míč a vedl si ho, jako by se nic nestalo.“

Pedri dělal prostě to, co v Juventudu. A nyní v Barceloně dělá to, co v Las Palmas. To je vše, co potřebuje. „Stejně si půjde zahrát do parku za svými kamarády, s Barcou nebo s reprezentací Španělska. Je to jeho velká přednost“, potvrzuje Aythami.

Nedával jsem mu žádnou radu z toho prostého důvodu, že pro něj bylo nejlepší, aby dělal pořád to samé. Řekl jsem mu pouze to, aby mi zvedl telefon, když mu zavolám, nebo mi odpověděl přes Whatsapp. Nevěděli jsme, že se to všechno seběhne tak rychle.“

Čekalo se, že Pedri půjde někam hostovat, ale trenér Barcelony Koeman se rozhodl jinak. Jako Mel a Ayoze před ním si ho Koeman na první pohled oblíbil. Mel všem radil, aby si ho drželi co nejblíž a rychle se ukázalo, že měl pravdu.

„Pedri má vlastnost, která je ve fotbale velmi důležitá, a kterou měl také Iniesta“, vysvětluje Mel. „Hráči se díky němu cítí dobře a hrají lépe. Proto jsem nepochyboval, že když se mu to dařilo v Las Palmas, bude se mu to dařit s Antoinem Griezmannem, Lionelem Messim, Sergio Busquetsem, všemi těmito hráči. Chtěli ho mít u sebe, nechtěli, aby hrál v záložním týmu Barcelony.“

Kolem Pedriho se začal motat Bayern Mnichov, ale Koemanovi stačilo, co viděl během předsezónní přípravy a tak tehdy 17letého Pedriho postavil do prvního zápasu sezóny proti Villarealu, který jeho tým vyhrál 4:0.

Jeho rychlý příchod do A-týmu překvapil dokonce i klub. Nestihli zorganizovat odvoz a tak Pedriho na stadion Camp Nou jezdil v taxíku rodinného přítele.

Koemanova víra v Pedriho však byla natolik velká, že ho 24. října nechal naskočit do El Clasica, které Barcelona prohrála 3:1. Koemanova důvěra se však spravila výhrou 2:0 nad Juventusem a brzy poté Pedri vstřelil svůj první gól a upevnil tak výhru 5:2 nad Betisem.

„Dívám se na všechny jeho zápasy. Pokud není v základní sestavě, koukám se, dokud se nedostane na hřiště. Když ho stáhnou ze hry, přestanu se dívat“, usmívá se Aythami. „Prožívám to, jako bych sám hrál. Pokud přihrávka neprojde, je to jako bych ji sám zkazil. Pokud dá gól…“

Největší Pedriho slabina je střílení gólů

V této oblasti by se mohl zlepšit. Pedri v této sezóně promarnil spoustu dobrých šancí, celkem by vydaly možná i na dvouciferné číslo.

„Myslím, že i v tomto směru je jako Iniesta“, zdůrazňuje Mel, bývalý útočník. „Dává důležité góly, ale není jich moc. Pedri není střelec. Mnohem lepší je v přípravě gólových šancí pro ostatní hráče. V této oblasti by se přesto mohl zlepšit.“

„Pokud chce být špičkovým hráčem, nejlepším z nejlepších, musí dávat více gólů. Barca dominuje v držení míče a vytváří si spoustu šancí, ale on vstřelil pouze pár gólů, takže v tomto by měl být efektivnější“.

„Řekl jsem mu, že hráč, který je tak skvělý a umí narýsovat na milimetr přesné přihrávky, by měl být schopný střílet také góly. Nemusí střílet pumelice, stačí technické střely placírkou. Myslím, že někdy šanci neproměnil kvůli nervozitě. Věřím, že časem zvládne být dobrý i v této disciplíně.“

Poté, co Paris Saint-Germain v březnu vyřadila Barcu z Ligy mistrů si Pedri vyměnil dres s Kylianem Mbappém, který toho o střílení gólů ví hodně. Zdá se, že byť jsou tihle hráči velice rozdílní, stejně se vzájemně uznávají.

Navzdory vyřazení z Ligy mistrů Pedri před koncem sezóny zvedl nad hlavu trofej, protože s Barcelonou v dubnu vyhrál Copa del Rey.

pedri-copa-del-rey

Pedri v Barceloně žije se svým bratrem Ferem, protože si je vědom výhod, které mu přináší blízkost rodiny. Na konci sezóny se vrátil domů, aby strávil čas se svými rodiči a odpočinul si před Eurem.

„Jsme na něj strašně hrdí“, září Ayoze. „Město Tegueste a ostrov Tenerife jsou velmi šťastní, všichni ho sledují. Po Pedrovi se jedná o prvního hráče, který nastupuje za Barcu po Pedrovi.

A stejně jako Pedro a jeho idol Iniesta, jemuž se podařilo vstřelit gól zajišťující Španělsku první výhru na Mistrovství světa (2010) se i on s La Roja dostal na velký mezinárodní turnaj. V něm hrál jednu z ústředních rolí a pomohl svému výběru dostat se až do semifinále. A to je jako v případě Erlinga Haalanda velmi pravděpodobně teprve začátek…

Zdroj: Goal

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články