EURO 2020 se konalo v 11 hostitelských městech rozesetých napříč celou Evropou. Tento formát turnaje se ukázal být naprosto nevhodný jak v době koronavirové, tak v jakémkoliv jiném období. Prezident UEFA Aleksander Čeferin uvedl, že už ho nikdy nepodpoří.
Zápasy EURO 2020 se hrály v Londýně, Glasgow, Amsterdamu, Kodani, Petrohradu, Seville, Mnichově, Baku, Římě, Bukurešti a Budapešti. To znamená, že fanoušci a týmy byli často nuceni cestovat na ohromné vzdálenosti. Reprezentační výběry pak navíc neměly ani zdaleka rovné podmínky.
Tak například Švýcarsko na EURO 2020 překonalo vzdálenost 15 485 kilometrů (vůbec nejvíce z celého šampionátu), ovšem Skotsku stačilo překonat 1108 kilometrů (nejméně z celého šampionátu). Ať chcete nebo ne, jedná se o obrovský rozdíl, obzvlášť v závěru sezóny. Za výborný příklad může posloužit i náš reprezentační výběr, který ke svým zápasům cestoval z Čech.
Když pomineme dopady na psychickou a fyzickou připravenost hráčů a potažmo i reprezentačních týmů, překonávané vzdálenosti s sebou přináší i další nežádoucí dopady. Častými přesuny fanoušků z jednoho koutu Evropy na druhý trpí ekologie, ale také v dnešní době ostře sledovaná epidemiologická situace. A pak jsou tu samotní fanoušci, kteří kvůli podpoře svého týmu musí často utratit až nesmyslné částky. Ani nemluvě o častém testování nebo dokonce o hrozících karanténních opatření.
Suma sumárum, formát EURO 2020 je všeobecně zavrhovaný. A k tomuto názoru se v rozhovoru pro televizi BBC Sport přidal i prezident UEFA Aleksander Čeferin: „Už nikdy to nepodpořím. Není správné, že některé týmy musí cestovat 1000 kilometrů, zatímco jiné týmy 10 000 kilometrů“.
„Není to fair vůči fanouškům, kteří jeden den museli být v Římě a v příštích několika dnech zase v Baku, což je čtyři a půl hodiny letu. Museli jsme hodně cestovat, do zemí s různými zákony, různými měnami, zemí v Evropské unii i mimo Evropskou unii, takže to nebylo snadné“ ještě dodal.
Čeferin nakonec poukázal na fakt, že přišel k hotové věci: „O tomto formátu bylo rozhodnuto už předtím, než jsem přišel (do své funkce) a respektuji ho. Je to zajímavý nápad, ale je těžké ho implementovat a nemyslím si, že se se do něj pustíme znovu.“ Hlavním propagátorem tohoto herního formátu byl Michel Platini.