Romain Grosjean | závodník F1, který unikl smrti

romain-grosjean-uvodni
Zdroj: Le temps

Romain Grosjean (*17. dubna 1986) je bývalý závodník Formule 1, který se do paměti fanoušků nezapsal ani tak oslňujícími výsledky v královské disciplíně motorsportu, jako spíš hrůzostrašnou nehodou, při níž málem přišel o život.

Romain Grosjean nehoda

Zmiňovaná nehoda se udála v sezóně 2020 v Bahrajnu. Romain Grosjean nezvládl řízení a se svým monopostem narazil do hrazení. Monopost se přitom rozpůlil a začal hořet, Grosjean byl ovšem zaklíněný uvnitř a ještě otřesený se nemohl dostat ven. Povedlo se mu to až přibližně po půl minutě, pravděpodobně v poslední možné chvíli. Nehodu Romaina Grosjeana můžete shlédnout ve videu níže:

Grosjean byl transportován do nemocnice, kde byl hospitalizován s popáleninami. Po třech dnech byl propuštěn do domácí péče, ovšem poslední dvě Grand Prix sezóny musel vynechat. Na konci sezóny mu tým Haas neprodloužil kontrakt, což znamenalo jeho konec ve Formuli 1.

Rozloučení s Formulí 1

Díky vstřícnému gestu týmu Mercedes vážná nehoda Romaina Grosjeana nebude to poslední, co tento jezdec na okruhu Formule 1 zažije. Šéf německé stáje Toto Wolff mu totiž nabídl, aby se zúčastnil soukromého testování Mercedesu, a Grosjean okamžitě přijal.

Zmiňované testování proběhne v červnu roku 2021. Pro bývalého bankovního úředníka, který má dvojí občanství (Francie a Švýcarsko), se bude jednat o vcelku mimořádný zážitek. Grosjean totiž při testování usedne do monopostu  W10, s nímž Lewis Hamilton vyhrál mistrovství světa v roce 2019. Takto silný automobil Romain Grosjean ve své kariéře nikdy nepilotoval.

Toto Wolff své vstřícné gesto vysvětlil tím, že jeho tým nechtěl, aby nehoda byla to poslední, co Grosjean v seriálu Formule 1 zažil. Pro Mercedes je to ovšem také velice dobré promo. Trošku zarážející je pouze to, že mu tuto možnost nenabídl jeho bývalý tým Renault (respektive jeho nástupce Alpine).

mercedes-monopost
Romain Grosjean se sveze v monopostu Mercedesu. / Zdroj: F1only

Úspěchy Romaina Grosjeana

Romain Grosjean ve Formuli 1 působil v sezóně 2009 a dále potom v sezónách 2012-2020. Během té doby reprezentoval týmy Renault, Lotus a Haas. Vzhledem k tomu asi nikoho nepřekvapí, že se nikdy nestal Mistrem světa, ba co více, že na nejvyšší úrovni nikdy nevyhrál žádný závod.

Svého největšího úspěchu dosáhl Romain Grosjean v sezóně 2013, kdy Mistrovství světa zakončil na 7. místě. V kariéře se mu kromě toho podařilo zajet 1× nejrychlejší kolo a v závodě se umístit na druhém místě. Celkově vybojoval deset pódií.

Romain Grosjean a život po Formuli 1

Po konci ve Formuli 1 Romain Grosjean začal závodit v IndyCar Series, ovšem netají se tím, že tyto závody mu přijdou příliš nebezpečné. Vzhledem k tomu kývl na nabídku týmu Haas, aby vedl esportovní operace tohoto týmu a dostal ho do F1 Esport 2021.

Kdo je manželka Romaina Grosjeana?

Grosjean se 27. června 2012 oženil s francouzskou novinářskou a televizní hlasatelkou Marion Jollés, se kterou chodil už od roku 2008. Mají spolu tři děti – syny Sachu (*2013) a Simona (*2015) a dceru Camille (*2017).

Romain-Grosjean-Marion
Romain Grosjean s manželkou Marion. / Zdroj: People

Zajímavosti

  • Grosjean je sponzorován nejrůznějšími značkami, jako například Christian Roth, Richard Mille, Bell Sports a Seier Capital.
  • V roce 2014 se Grosjean ukázal v hudební videoklipu francouzského DJ Davidy Guetty k songu s názvem „Dangerous“.
  • V říjnu 2017 David Grosjean se svou ženou vydali kuchařku Cuisine et Confidences.

Zdroj: Wikipedia

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články