Romelu Lukaku | ze sociálních bytů až do Chelsea FC

romelu-lukaku-uvodni
Romelu Lukaku / Zdroj: Sky Sports

Belgický útočník se toto léto zoufale snažil o přestup na Stamford Bridge, což se mu nakonec povedlo. 28letý útočník Romelu Lukaku do Chelsea přestoupil za rekordní přestupovou částku, přičemž má slíbený podobně astronomický plat ve výšce 325 000 liber týdně (cca 9,42 milionů korun za týden).

Lukaku si na pár měsíců odskočil do Serie A, kde se z něj opět stal jeden z nejobávanějších útočníků na světě (ve dvou sezónách nastřílel 64 gólů) a nyní se v ideálním rozpoložení vrací do Premier League.

Lukakova cesta do profesionálního fotbalu nebyla snadná. Když byl jeho otec odsouzen k 15 měsícům vězení, musela se jeho rodina přestěhovat do bytu pro sociálně slabé.

O děti se starala matka Adolphine, která si vydělávala jako uklízečka.

Lukaku a jeho trápení

Lukakův předpokládaný majetek činí 40 milionů liber, tedy asi 1,16 miliardy korun. Ještě v roce 2013 byl ovšem jeho život docela jiný. Otec Roger, v té době profesionální fotbalista, byl odsouzen na 15 měsíců do vězení za násilné držení své bývalé milenky v kufru automobilu. Roger tuto skutečnost sice popřel, přesto však musel skončit s profesionálním fotbalem a odpykat si trest.

Lukakovi se museli přestěhovat do sociálního bytu v Antverpách, kde neměli elektřinu a spali na podlaze.

lukaku-s-matkou-adolphine

Lukakova matka Adolphine pracovala jako uklízečka. I navzdory silné cukrovce se o své dva chlapce postarala.

„Když můj otec přestal hrát, ocitli jsme si ve finanční nouzi. Lidé se od nás odvrátili a tak jsme se o sebe museli postarat. Tohle si budu navždycky pamatovat“, uvedl Lukaku.

„Během dvou měsíců se náš život obrátil naruby. Pamatuji si všechno – bylo mi pět nebo šest, právě jsem začal hrát fotbal a pak můj otec skončil s fotbalem.“

„Neměli jsme doma televizi ani elektřinu. Poté nás vystěhovali z bytu a museli jsme se přestěhovat do Antverp.“

„Na začátku jsme neměli ani záclony v oknech. Spali jsme na podlaze, moje máma, bratr Jordan a já nahoře, můj táta dole.“

„Musel jsem s fotbalem skončit, protože mě táta nemohl vozit na trénink“.

„Moje matka dostala cukrovku a byla na tom špatně. Dokud se máma nevrátila domů z nemocnice, bydlel jsem u tety.“

romelu-lukaku-s-bratrem-jordanem

Romelu Lukaku s bratrem Jordanem, který je taktéž profesionálním fotbalistou (Lazio).

„Moje matka je šéf. O své fotbalové kariéře si rozhoduji sám, aniž bych se jí ptal, ale ona rozhoduje o všem ostatním“.

„Dřela se kvůli nám do úmoru. Navzdory své nemoci pracovala jako uklízečka v domácnostech a kavárnách“.

„S Jordanem jsme jezdili na tréninky s Rupel Bloomem a pak jsme jezdili za mámou do práce. Většinou jsme jí pomáhali přesouvat stoly v kavárnách, kde uklízela.“

„Když mi bylo šest, tak jsem jí řekl, že budu hrát za Anderlecht, abych jí mohl pomoci s penězi“.

Chlapcův slib

Lukaku byl pevně přesvědčený, že udělá vše pro to, aby svou rodinu uživil. Nejprve hrál za Rupel Bloom, ovšem potom přestoupil do Lierse a v roce 2006 do Anderlechtu.

Ačkoliv byl stále chlapcem, vždycky byl na hřišti největší. Lukakův agent Mino Raiola se svěřil, že skauti jeho věku nikdy nevěřili a tak matka Adolphine na zápasy nosila jeho rodný list.

„Byl velký a silný a tak si všichni mysleli, že je mu o pár let víc. Často dal tři nebo čtyři góly a rodiče ostatních hráčů potom způsobili povyk a stěžovali si, že hraje v nesprávné kategorii. Proto s sebou jeho matka nosila jeho rodný list“ uvedl Raiola v roce 2017 pro švédské noviny Expressen.

maly-romelu-lukaku

Romelu Lukaku byl od malička větší než jeho vrstevníci.

Jediné, v čem Lukaku občas lhal, bylo místo jeho narození. Rád se prý vydával za rodilého Afričana, jímž nikdy nebyl.

Narodila se hvězda

Jeden z největších talentů své doby se v pouhých 16 letech stal hráčem Anderlechtu. V rámci 98 odehraných zápasů vstřelil 41 gólů.

Chelsea za něj zaplatila 17 milionů liber a podepsala s ním 5letou smlouvu.

O místo v základní sestavě s ním ovšem soupeřili Fernando Torres, Didier Drogba, Salomon Kalou a Daniel Sturridge, takže bylo těžké dostat se na hřiště.

lukaku-stamford-bridge

První přestup do Chelsea se Lukakovi, i kvůli obrovské konkurenci, nepovedl.

Navzdory faktu, že Chelsea v jeho první sezóně vyhrála titul Ligy mistrů, samotný Lukaku nebyl spokojený.

„Nevyhrál jsem já, ale můj tým“, s těmito slovy Lukaku po slavném vítězství na Allianz Aréně odmítl pozvednout nad hlavu trofej.

Svého vlastního úspěchu dosáhl v jiném Premier League klubu.

Hostování, které se vyplatilo

Chelsea o Lukaka nechtěla přijít a tak ho poslala na hostování. Sezónu 2012/13 hrál ve West Brom a vstřelil 17 ligových gólů.

Na výborný výsledek navázal hned v následující sezóně, kdy v dresu Evertonu vstřelil 15 gólů a pomohl tím Toffees získat historicky nejvyšší počet bodů v Premier League a zakončit na 5. místě.

romelu-lukaku-everton

Romelu Lukaku rozkvetl v Evertonu.

Vzhledem k tomu nebylo překvapení, že trenér Roberto Martinez uplatnil opci a za 28 milionů liber (asi 820 milionů korun) ho z Chelsea koupil.

V následujících třech sezónách Lukaku vstřelil 20, 25 a 26 gólů a zařadil se tak mezi nejlepší střelce Premier League.

Přestup do jednoho z nejlepších anglických klubů už čekal.

Lukakova největší chyba

V roce 2017 Lukaku přestoupil z Goodison Parku na Old Trafford za 75 milionů liber plus bonusy (cca 2,2 miliardy korun). Čekalo se od něj, že nahradí právě odešlého Wayne Rooneyho.

Mnoho odborníků si však od začátku myslelo, že Lukaku se do Manchesteru United nehodí.

Pochyby neutichaly ani po jeho dvou gólech a vítězství 4:0 při jeho debutu v zápase proti West Hamu. V prvních 9 zápasech za Red Devils vstřelil 10 gólů, čímž překonal rekord Bobbyho Charltona, který prvních 9 zápasech vstřelil 9 gólů.

Fanoušci zpochybňovali jeho první dotek s míčem a nikdy ho nevzali. To byl nejspíš poslední hřebíček do jeho kariéry v United.

Lukaku v 96 zápasech vstřelil 42 gólů, ale i přesto ho United prodali za 74 milionů liber (cca 2,2 miliardy korun). Při odchodu z Manchesteru o něm Gary Neville prohlásil, že se nechová profesionálně a má nadváhu.

lukaku-didier-drogba

Lukaku jako mentora vždycky poslouchal Didiera Drogbu.

Oživení kariéry

Lukaku se rozhodl dokázat, že se zlí jazykové mýlí a tak na San Siru začal makat na 100%. Přijal skutečnost, že má nadváhu a začal se řídit dietním plánem, který mu naordinovali lékaři. Díky tomu hodně zhubl a začal vypadat nebezpečněji. A hlavně začal dávat ještě více gólů.

lukaku-zhubnul

Romelu Lukaku v Itálii hodně zhubnul. Každé léto hodně dře, aby se udržel ve formě.

„Když jsem nastoupil do Interu Milán, změnil jsem jídelníček a mohu říci, že jsem se nikdy necítil tak silný“, prozradil ofensivní hvězda v jednom z rozhovorů.

„K obědu jím saláty, spoustu kuřecích prsou, Shirataki těstoviny. Svůj jídelníček moc neměním, protože musím být fyzicky hodně silný, hodně běháme. Protože se takhle stravuji, cítím se lépe, mám lepší reakce a rychleji běhám.“

„Miluji sacharidy, miluji brambory, sladké brambory a černou rýži, ale klasické těstoviny moc nejím“.

„Vždycky jsem byl svalnatý výbušný hráč, ale Itálie mě posunula na vyšší úroveň. Nikdy jsem se necítil tak silný, fyzicky i duševně.“

Když si v roce 2011 Chelsea Lukaka koupila, nedostala hotový produkt.

Nyní to ovšem vypadá, že je připravený dokončit svou misi. Romelu Lukaku do Chelsea přestoupil za rekordní přestupovou sumu.

Zdroj: The Sun

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články