TOP 10 | Nejzajímavější momenty EURO 2020

nejzajimavejsi-momenty-euro-2020
Zdroj: LSupadates

EURO 2020 je za námi. Ačkoliv trvalo pouze čtyři týdny, stihlo napsat tisíce různých příběhů. Když teď už víme, kdo bude následující čtyři roky sedět na pomyslném evropském trůně, můžeme projít další zajímavé momenty, které se zapsali do paměti všech fanoušků. Pusťme se do toho!

Kolaps dánského hráče Christina Eriksena

Původní zpráva: Boj o život přímo na trávníku! V zápase EURO zkolaboval hráč

Druhý hrací den a v pořadí třetí zápas EURO 2020. Teď ve vzpomínkách to tímto okamžikem všechno začalo. Na konci prvního poločasu se z ničeho nic skácel na hřišti dánský záložník Christian Eriksen a dlouho to s ním vypadalo velice špatně. Zdravotníci začali s masáží srdce, k životu ho však přivedli až po delší době, za pomoci defibrilátoru.

Ačkoliv Cristian Eriksen nakonec hřiště opouštěl při vědomí (a o pár dní později, po operaci srdce, již byl v domácí péči), tato situace se lidem nutně vryla do hlavy. Patrné to bylo především v dánském týmu.  Jakmile došlo k obnovení zápasu, Dánsko mělo dál obrovskou herní převahu, tu však nedokázalo přetavit v gól. Hojbjerg dokonce neproměnil penaltu a tak nakonec zvítězilo Finsko, jehož gól byl spíš z úleku.

Dánsko nakonec prohrálo i druhý zápas ve skupině (2:1 s Belgií), ovšem díky vysoké výhře 4:1 nad Ruskem a souhře několika dalších výsledků nakonec postoupilo z tabulky třetích týmů. Jak to dopadlo, víte sami – Dánsko dosáhlo na svůj vrchol… a podle mnohých mohlo jít dále nebýt sporného okamžiku v semifinále. O tom však bude následující bod.

christian-eriksen

Penalta, která nebyla

Původní zpráva: Anglie vyhrála nad Dánskem, ale zasloužila si to vůbec?

Anglie se po celou dobu turnaje prezentovala spíše opatrným, pro některé odborníky až ustrašeným stylem fotbalu, alespoň vzhledem ke složení jejího kádru. V semifinálovém zápasu se jí to mohlo vymstít, pak ovšem přišel sporný moment.

Zápas Anglie s Dánskem v základní hrací době skončil remízou 1:1 a tak se dostal do nastavení. V něm sice Anglie byla aktivnější, gólově se však stále nedokázala prosadit. Potom se Raheem Sterling vydal do vápna, kde se po kontaktu s bránícími hráči sesunul k zemi. Nizozemský rozhodčí okamžitě písknul penaltu, přičemž ho VAR ani nevyzval, aby šel situaci prošetřit.

Kdyby rozhodčí situaci přezkoumal, nevyhnutelně by zjistil, že se jednalo o kosmetický kontakt. Penalta se však neměla kopat i kvůli tomu, že se několik okamžiků předtím na hřiště dostal druhý míč a rozhodčí tak měl podle pravidel hru přerušit.

Jakkoliv byli rozhodčí (včetně VAR) v průběhu turnaje ve velkém chváleni, tohle se opravdu nepovedlo. A tím to neskončilo. O kontroverzní situaci v semifinálovém zápasu si můžete přečíst v našem předešlém článku.

penalta-ktera-ani-nebyla

Přenádherný gól Patrika Schicka

Česko do turnaje vstoupilo tím nejlepším způsobem, když porazilo Skotsko 2:0. Pod oba góly se podepsal kanonýr Patrik Schick, přičemž druhý gól byl přímo výstavní. Patrik Schick se přibližně z poloviny hřiště opřel do míče a krásně načechraným bochánkem překopnul předsunutého brankáře a trefil se tzv. „pod víko“. Kdo tento gól neviděl, o hodně přišel, může to však napravit přímo tady:

Trenér Šilhavý nevěděl, že se Bořil vykartoval

Jakkoliv trenéra Šilhavého uznáváme, už pro jeho lidskost a jakýsi druh gentlemanství, tohle se mu prostě nepovedlo. Do posledního zápasu skupiny proti Anglii, kdy měli Češi postup téměř jistý, Šilhavý k překvapení všech poslal slávistického obránce Jana Bořila. Ten v průběhu zápasu dostal žlutou kartu a pro osmifinálový zápas tak byl mimo hru, protože se jednalo už o jeho druhou. Trenér Šilhavý následně připustil, že o této skutečnosti vůbec nevěděl.

Naštěstí pro Čechy se tato chyba pro naši reprezentaci nestala osudnou. Za Bořila do osmifinále naskočil Kadeřábek a úlohy se zhostil skvěle.

silhavy

Česko vyhrálo osmifinálový zápas

Česko šlo do osmifinálového zápasu v roli obrovského outsidera, vždyť také hrálo s Nizozemskem. S touto rolí se ovšem Češi popasovali přímo skvěle, technického soupeře udolali pracovitostí a fyzičností. A přitom nedostali ani gól. Pravda, Česko hrálo dlouhou dobu proti deseti, přesto si však výhru zasloužilo.

Také v tomto zápase skóroval Patrik Schick a stále živil naději na zisk Zlaté kopačky, potom však došlo k vyřazení Dány.

cesko-vs-dansko

Ronaldův rekord

Původní zpráva: Portugalsko vyhrálo nad Maďary, Ronaldo dal gól z penalty a přepsal dějiny!

Ronaldo se svým Portugalskem sice skončil v osmifinále, když nestačil na Belgii, přesto však dokázal vstřelit pět gólů a zaznamenat tak historický rekord. Ronaldo má na kontě největší počet gólů nastřílených v reprezentačním dresu (společně s íránským útočníkem Ali Daeím) a vůbec největší počet gólů nastřílených v reprezentačním dresu Evropanem (109).

Na konci šampionátu získal Ronaldo také Zlatou kopačku.

cristiano-ronaldo-oslavy

Ronaldův protest proti Coca-Cole a následný propad tržní hodnoty společnosti

Původní zpráva: Tržní hodnota Coca-Coly se po jednom Ronaldově slově propadla o 4 miliardy dolarů

Ronaldo se na EURO nestaral o rozruch pouze na hřišti, ale také na tiskových konferencích. Na jedné z nich uklidil ze stolu dvě lahve Coca-Coly, načež vyndal svou lahev s vodou a pronesl: „Agua“. Na to konto se tržní hodnota společnosti propadla o 4 miliardy dolarů.

Na tento okamžik pak různými způsoby reagovali i další fotbalisté, někteří z nich ze stolu uklízeli Coca-Colu, jiní potom zase pivo. Nakonec UEFA musela vydat žádost, aby fotbalisté s lahvemi sponzorů už nemanipulovali.

cristiano-ronaldo

Maďarsko remizovalo s Německem i s Francií, ale přesto nepostoupilo

Maďarsko patřilo mezi největší outsidery turnaje, přesto dokázalo remízovat s Francií (1:1) a následně i s Německem (2:2), kdy Německo dotahovalo až v samotném závěru zápasu a nebylo daleko od vyřazení. I přes heroický výkon Maďarsko nepostoupilo, mnoho lidí je však stejně považovalo za vítěze…

nemecko-vs-madarsko

Francie vypadla v osmifinále a celá se rozhádala

Tohle bylo hodně bizarní utkání. Francie se v osmifinále utkala se Švýcarskem a jako by výběr helvétského kříže podcenila. Švýcarsko od 15. minuty zápasu vyhrávalo, v druhém poločase však Francie šlápla do koní a v rozestupu 17 minut vstřelila tři góly. Za stavu 3:1 ovšem dala nohu opět z plynu a tak nastoupili Švýcaři – v 81. minutě se trefil Seferovič, v 90. minutě potom Gavranovič a zápas šel do nastavení.

Ani v nastavení se nerozhodlo a tak se kopaly penalty. V nich všichni proměnili až na posledního hráče Kyliana Mbappé. Francie musela kousat těžkou porážku, což vyústilo i v několik incidentů. Nejvíce se mluví o matce Adriena Rabiota Veronique, která na tribunách urážela rodiny Paula Pogby a Kyliana Mbappého. K incidentu byla dokonce přivolána ochranka. Opravdu velmi pěkná vizitka pro Francii.

veronique-rabiot

Chiellini a jeho mindgames

Toto byla taková drobnost, ale dost možná ovlivnila penaltový rozstřel v semifinálovém zápasu mezi Itálií a Španělskem. Před penaltami šli na rozlosování Chiellini a Morata. Chiellini vyhrál, ale protože Morata zahlásil něco jiného a situace nebyla dostatečně přehledná, rozhodčí se rozhodl pro druhý pokus. Následně Chiellini začal svého protivníka střídavě objímat a poplácávat po zádech, jednou ho dokonce štípnul do tváře a to v tak dobrém rozmaru, až si člověk mohl pomyslet, že se možná zbláznil. To by ovšem nemohl znát Chielliniho a jeho slabost pro mindgames, která v tomto případě zafungovala na 100%.

Španělé penalty prohráli, ačkoliv se Italové hned v prvním kole netrefili. Posledním neúspěšným exekutorem Španělska byl zkušený Alvaro Morata…

chiellini-mindgames

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články