Trenéři ve škole Kladno bojují proti snižujícímu se zájmu dětí o sport

treneri-ve-skole-kladno

Děti v dnešní době projevují stále menší zájem o tělesnou aktivitu, což je alarmující trend. Zatímco před 30 lety bylo obvyklé, že děti cvičí průměrně více než 4 hodiny denně, dnes 4 hodin pohybu stěží dosahují za týden. Alarmující nedostatek pohybu má negativní dopad na soustředění dětí, jejich držení těla a také na výskyt obezity. Trenéři ve škole Kladno se snaží tento problém řešit přímo v rámci hodin Tělesné výchovy, aby děti získaly zdravý vztah k pohybu již od útlého věku.

Hodiny Tělesné výchovy v současné době pro většinu dětí znamenají veškerou pohybovou aktivitu, kterou během týdne vykonají. Pokud si tedy nevybudují lásku ke sportu během těchto hodin, už se k ní nikdy nemusí propracovat. Iniciátoři projektu Trenéři ve škole Kladno, stejně jako samotní trenéři vyučující v rámci tohoto projektu si uvědomují, že tento problém je nutné řešit a proto spolupracují s vybranými základními školami v Kladně. Cílem této spolupráce je motivovat děti k tělesné aktivitě a pomoci jim vytvořit zdravý vztah ke sportu.

Hlavním cílem je motivovat k radosti z pohybu

Děti ze ZŠ Doberská při hodině s trenérem.

Projekt Trenéři ve škole Kladno vysílá kvalifikované trenéry do hodin Tělesné výchovy. Tito trenéři se snaží prostřednictvím hravé formy probudit nadšení pro tělesné aktivity, přirozenou soutěživost a hravost u dětí. Tento krok pomáhá také samotným paní učitelkám, které jsou často přetížené, a které nemají vždy kapacitu ani zkušenosti s vedením Tělesné výchovy.

Trenéři ve škole Kladno přináší kvalifikované trenéry z různých sportů, takže děti se na pravidelné bázi seznamují s mnoha odvětvími jako je fotbal, hokej, rugby, tanec nebo gymnastika.  Trenéři mají zakázáno náborovat, aby byla zachována myšlenka čisté radosti z pohybu. Kvalifikovaní trenéři dodržují pravidlo neohodnocovat výkony studentů, ale pouze je chválit a pomáhat jim odstranit nedostatky při cvičení, aby nedošlo k přetížení pohybového aparátu.

Hlavním patronem projektu Trenéři ve škole je Antonín Barák st.

Antonín Barák st. (vpravo), hlavní patron projektu a Marcel Kučera, hlavní koordinátor projektu na Kladensku.

Projekt Trenéři ve škole Kladno zaštiťuje Antonín Barák st., bývalý profesionální fotbalista a významná postava českého sportu. Projekt na Kladně koordinuje Marcel Kučera. Trénovat do kladenských škol chodí například Jiří Neiss, trenér nejmenších hokejistů Rytíři Kladno, nebo Veronika Sluková, mistryně České republiky v aerobiku. Všichni trenéři mají potřebné vzdělání pro rozvíjení pohybu dětí a vlastní požadovanou licenci.

Projekt Trenéři ve škole na Kladensku funguje už několik let a má skvělou pověst u rodičů, učitelek i u dětí. Na hodiny Tělesné výchovy s trenéry se děti těší a to včetně těch, které se sportu dříve moc nevěnovaly. Nadšení pro hodiny Tělesné výchovy jsou přitom prvním krokem k tomu, aby děti získaly pozitivní vztah ke sportu a aby se mu pravidelně věnovaly i mimo hodiny tělocviku.

Zdroj: Trenéři ve škole Kladno

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *