X-faktor v semifinále Stanley Cupu: Jací hráči mohou udělat rozdíl?

stanley-cup-2021
Zdroj: NHL

Po zkrácené, zato však extrémně nahuštěné, 56zápasové sezóně jsme se dostali do semifinále Stanley Cupu.

Posledním týmem, který stále bojuje o tu nejcennější hokejovou trofej, se stalo Vegas. Golden Knights v semifinále narazí na Canadiens, outsidery ze Severu, kteří naprosto nečekaně vyřadili našlapané Toronto. V druhém zápase se potom utkají New York Islanders a úřadující mistr Tampa Bay.

Každý z těchto týmů musel vynaložit značné úsilí, aby se dostal až do tohoto bodu. Následující zápasy už budou hlavně o motivaci a také o faktoru X, který bude dělat rozdíl ve všech vyrovnaných zápasech. Tento článek se věnuje faktoru X každého semifinalisty.

Montreal Canadiens

Tady je máme, přesně jak jsme předpověděli (vtip). Montreal Canadiens na cestě do semifinále Stanley Cupu překonali Toronto a Winnipeg, což jistě nebylo lehké, ovšem Vegas bude pravděpodobně ještě o fous tvrdší oříšek.

Golden Knights potřebovali pouze 6 zápasů, aby v předešlé sérii překonali Colorado, což je mnohem těžší soupeř, než jakému Canadiens v tomto play-off doposud čelilo. Čím by tedy Canadiens mohli svého soupeře porazit?

Carey Price. Tohle sice není zrovna originální, ale vydržte. Carey Price je hlavním důvodem, proč se Canadiens dostali až do semifinále. Ano, Toronto v prvním kole nebylo přesvědčivé a Winnipegu to vyloženě nešlo, ale Carey Price měl formu jako v době, kdy získal Vezina Trophy. Carey Price má v play-off průměr 1,97 gólu na zápas, což je druhý nejlepší výsledek za dalším skvělým brankářem semifinále Marcem-André Fleurym z Vegas.

Jak bude Carey Price vypadat, až se postaví opravdu silné ofensivě? Dokáže pokračovat ve svých výkonech? Tohle bude hlavní X-faktor Canadiens…

carey-price-montreal-canadiens
Zdroj: NHL

Vegas Golden Knights

Vegas Golden Knights v základní části nasbíralo stejný počet bodů (82) jako Colorado, přesto ho někteří hokejoví fanoušci nebrali moc vážně. Oni se však prokousali až do semifinále, nejprve přes Wilds a potom přes Avalanche.

Vegas Golden Knights prošli do semifinále potřetí ve své krátké, teprve čtyřleté existenci. Jejich aktuální soupeř se od předešlých soupeřů značně liší. Montreal má totiž na své straně velmi důležitý artikl – momentum.

Jeden z nejzábavnějších příběhů této série se točí okolo Maxe Paciorettyho, bývalého hráče Canadiens. Všichni víme, kdo na tomto obchodu vydělal. I přes dlouhou absenci Pacioretty vstřelil 24 gólů a stal se nejproduktivnějším hráčem Vegas. Kromě toho zaznamenal bod ve všech sedmi zápasech play-off, kterých se zúčastnil.

Za Paciorettyho šel do Canadiens Tomáš Tatar a Nick Suzuki, který do té doby NHL nehrál. Suzuki nyní patří do základu Canadiens, v uplynulé sezóně získal 41 bodů v rámci 56 zápasů a 8 bodů v 11 zápasech play-off.

Máme rádi pohádky, takže tady jako faktor X vidíme Maxe Paciorettyho.

max-pacioretty-vegas-golden-knights
Zdroj: NHL

Tampa Bay Lightning

Tampa Bay Lightning letos překročila platový strop o více než 17 milionů dolarů, což je vůbec nejvíce v celé lize. Současná pravidla to ovšem povolují, proto se pojďme podívat na možný faktor X. Čím by obhájce titulu mohl soupeře překvapit?

Takže jsme opět u brankáře, v tomto případě Andreje Vasilevskijho. Patří mezi hlavní favority na výhru Vezina Trophy a každý tak nějak ví, že umí být dominantní. Ale opravdu si uvědomujeme, jak moc dominantní dokáže být? Stačí si vzpomenout na čtvrtfinále Mistrovství světa v hokeji v roce 2019, kdy jeho výkon v zápas o třetí místo potopil Čechy, ačkoliv měli jasnou herní převahu. A stejně skvělý byl i v sérii s Hurricanes.

Podívejte se na všechny brankáře, kteří v play-off zůstali. Jedná se o skvělé brankáře a Vasilevskij je z nich nejlepší.

andrej-vasilevskij-tampa-bay-lightning
Zdroj: iRozhlas

New York Islanders

Zvláštní tým, ale přesto se mu opět povedlo dostat se až sem. V prvním kole Islanders přešli přes Penguins díky opravdu špatným výkonům Tristana Jarryho. Ve druhém kole v šesti zápasech rozpárali našlapané Bruins. S čím mohou vyrukovat na Tampu Bay?

Kromě dobrých brankářů se jedná o zcela odlišné týmy. V prvním kole využili výhradně Jarryho chyb, výkony hlavních útočných hvězd přitom klesaly. Ve druhém kole začala show Mathewa Barzala.

Mladý centr měl před šestým zápasem sérii čtyř zápasů, ve kterých získal alespoň bod, celkem pak v tomto období dosáhl 6 bodů. Kdyby předvedl další bodovou sérii, snížilo by to tlak na ostatní útočníky. Barzal je kromě toho budoucností týmu a jeho hlavní tváří, takže by díky skvělému výkonu upevnil svou pozici.

Barzal je nejnebezpečnější hráč Islanders s nejvyšším gólovým potenciálem. Pokud Islanders dokáží překvapit i Tampu Bay Lightning, potom to bude dost pravděpodobně díky němu.

mathew-barzal-new-york-islanders
Zdroj: New York Post

Zdroj

Nbc.sports: The biggest X-factors for each Stanley Cup semifinalist

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články