Po Itálii, která v prvním semifinálovém zápase udolala Španělsko na penalty, se do finále EURO 2020 dopracovala také Anglie. Dojmy z tohoto zápasu jsou ovšem více než rozpačité.
Dánsko šlo ve 30. minutě do vedení po krásné dalekonosné střele od Mikkela Damsgaarda, Albion však už o 9 minut později srovnal vlastním gólem Simona Kjaera.
Do druhého poločasu hráči vlétli v ještě větším nasazení a hra se přelévala ze strany na stranu, posléze však svou herní převahu začali uplatňovat Angličané. Dáni se stáhli do kompaktního bloku a v podstatě jen odkopávali od brány, což se ještě prohloubilo v nastavení, do něhož se hra dostala po nerozhodném výsledku 1:1. Dánové však statečně odolávali a o výhře Anglie tak nakonec rozhodl v mnoha ohledech kontroverzní moment.
Vezměme to popořadě. Ve 102. minutě zápasu se po pravé straně rozběhl k bráně Sterling, který v pokutovém území spadl. V té době měla být hra dávno přerušena, neboť na hřišti se objevil druhý míč, ale budiž. Obránci Dánska Sterlinga odzbrojili, nizozemský rozhodčí Makkelie však písknul penaltu.
Z opakovaných záběrů bylo moc dobře patrné, že kontakt obránců s nohou Sterlinga byl hodně sporadický, a že o penaltu, navíc v takto důležité chvíli, se ani náhodou nemělo jednat. Spousta diváků tak čekala, že po přezkoumání VARu bude penalta zrušena, hlavní sudí na ní ovšem trval. Ani zde však kontroverze nekončí.
K pokutovému kopu se (jak jinak) ostavil kapitán týmu Harry Kane. Ten zamířil k pravé tyči, jenže Kasper Schmeichel byl připraven. Bohužel pro fanoušky Dánska se míč od Schmeichelových rukavic odrazil směrem k exekutorovi a ten se podruhé už nemýlil.
Okamžitě po penaltě Kasper Schmeichel reklamoval, že mu při pokutovém kopu některý z fanoušků svítil laserem do očí a skutečně, opakované záběry a různé fotografie následně odhalily, že mohl být znervózněn, či dokonce oslněn.
Angličané tak dali gól z penalty, které neměla platit nejen kvůli tomu, že žádný faul ani nebyl, ale také kvůli tomu, že hra měla být přerušená již o pár okamžiků dřív. Během smyšlené penalty pak Angličanům pomohl zavrženíhodný čin.
Samozřejmě nelze tvrdit, že Angličané by semifinálový zápas bez penalty nevyhráli, a je třeba připustit, že jejich tlak na branku byl v závěrečných minutách zápasu obrovský. Na druhou stranu, do konce zápasu zbývalo pár minut a kdyby se Dánové probránili k pokutovým kopům, státe se mohlo cokoliv.
Angličané se do finále velkého fotbalového turnaje probojovali poprvé po 55 letech, pachuť ze semifinálového zápasu však přetrvává. Kromě anglických fanoušků, kteří výhru na sociálních sítích hájí tím, že „měli konečně také štěstí“, s touto výhrou většina lidí moc nesouhlasí. Angličané kromě jediného zápasu měli výhodu domácího prostředí, přesto se prezentují velmi dietním stylem fotbalu. Ve finále proti Italům to tak dost možná bude Anglie proti celému světu…
Aktualizace 8. července v 18:15 hodin:
Odpísknutí penalty označili za chybu i trenéři José Mourinho a Arsene Wenger.
Nespokojení fanoušci založili petici, kterou vyzývají UEFA, aby zápas opakovala. V tom samém okamžiku se pak začaly šířit kontroverzní názory, jako například, že UEFA zápas zfalšovala, aby se premiérovi Velké Británie revanšovala za to, že se zasadil o stažení iniciativy anglických týmů v projektu Super Ligy.